Skupina rodičov žaluje TikTok. Ich deti spáchali samovraždu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Sociálnymi sieťami sa šíri ďalšia nebezpečná výzva medzi deťmi
PARÍŽ / Sedem rodín z Francúzska podalo žalobu na sociálnu platformu TikTok. Obviňujú ju z vystavenia ich dospievajúcich detí obsahu, ktorý údajne prispel k ich samovražde. Podľa žaloby boli medzi zosnulými aj dve deti vo veku pätnásť rokov, informuje portál Novinky.cz.
Podľa portálu Novinky.cz sa rodiny snažia dosiahnuť uznanie právnej zodpovednosti TikToku za obsah zdieľaný na platforme, ktorý by podľa nich nemal byť dostupný maloletým.
Laure Boutron-Marmionová, právna zástupkyňa žalujúcich rodín, uviedla, že TikTok ako komerčná spoločnosť nesie zodpovednosť za obsah na svojej platforme, najmä vzhľadom na vek jej používateľov. „Rodičia chcú, aby bola súdne uznaná právna zodpovednosť TikToku. Toto je komerčná spoločnosť, ktorá ponúka produkt zákazníkom, ktorí sú navyše maloletí. Preto sa musí zo zlyhania svojho produktu zodpovedať,“ uviedla.
Nebezpečný algoritmus
Algoritmus TikToku podľa žaloby vystavil sedem tínedžerov, ktorí si neskôr siahli na život, videám propagujúcim samovraždu, sebapoškodzovanie a poruchy príjmu potravy. Tento prípad je v Európe prvým svojho druhu a je sledovaný medzinárodne.
TikTok čelí kritike aj v Spojených štátoch, kde platformu obviňujú zo šírenia škodlivého obsahu a vzniku závislostí u mladistvých, čo má negatívny dopad na ich duševné zdravie.
V USA je TikTok vystavený aj zákazu
Nový zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti začiatkom roku 2025, požaduje, aby čínska materská spoločnosť ByteDance predala americké aktíva TikToku, inak platforme hrozí úplný zákaz na americkom trhu. Tento krok je motivovaný obavami amerických zákonodarcov, že by TikTok mohol zdieľať dáta používateľov s čínskou vládou.
Okrem TikToku čelia podobným právnym sporom v USA aj ďalšie sociálne platformy, ako Facebook a Instagram, ktoré vlastní spoločnosť Meta. TikTok však zostáva v centre pozornosti, pretože naň podalo žalobu aj dvanásť amerických štátov spolu s Washingtonom D.C. Hovorca ByteDance uviedol, že spoločnosť nesúhlasí s tvrdeniami uvedenými v žalobách v USA, pričom k aktuálnej žalobe vo Francúzsku sa zatiaľ oficiálne nevyjadrila.