Zatiahnuté
10°
Bratislava
Renáta
6.11.2024
Luxus a bezpečnosť na najvyššej úrovni. Toto sú hlavné benefity úradu prezidenta USA
Zdielať na

Luxus a bezpečnosť na najvyššej úrovni. Toto sú hlavné benefity úradu prezidenta USA

WASHINGTON / Po nástupe do úradu disponuje americký prezident množstvom výsad a benefitov, ktorý najvyšší úrad v krajine obnáša. Okrem aktuálneho platu 400-tisíc dolárov ročne má neustále k dispozícii letecký špeciál, vrtuľník, limuzínu, vidiecku rezidenciu, zabezpečenú špičkovú lekársku starostlivosť a po odchode z úradu dostane veľkorysý dôchodok.

​Plat

Podľa amerického práva je súčasný plat amerického prezidenta 400-tisíc dolárov ročne (371 648,77 eur). Na túto sumu sa zvýšil podľa informácií webu Business Insider Kongres v roku 2001 prezidentský plat z vtedajších 200-tisíc (185 824,39 eur).

Prezident má ďalej k dispozícii príspevok na výnimočné výdavky vo výške 50-tisíc dolárov (46 456,10 eur) ročne, a tiež cestovný rozpočet vo výške 100-tisíc dolárov (92 912,19 eur), s príspevkom 19-tisíc dolárov (17 653,32 korún) na spoločenské výdavky. Prezidentský plat podlieha zdaneniu, ostatné príspevky nie.

Rezidencia Biely dom

Prezident býva a pracuje v Bielom dome, luxusnej rezidencii s 132 izbami a bohatým športovým zázemím, vrátane domáceho kina. Na novú úpravu týchto priestorov podľa svojich predstáv dostávajú prezidenti a ich rodiny príspevok 100-tisíc dolárov.

Napríklad Obamovi tento príspevok nevyužili a dom si upravili na svoje vlastné náklady. V Bielom dome býva asi 100 stálych zamestnancov a jeho prevádzka príde podľa serveru Business Insider ročne asi na štyri milióny dolárov.

Rezidencia Camp David

Víkendové sídlo amerických prezidentov. Letovisko neďaleko mestečka Thurmont v Marylande sa rozkladá asi na 50 hektároch. Okrem rezidencie pre prezidenta je tam asi desiatka ďalších objektov pre hostí, ktorým sú k dispozícii tenisové kurty, vyhrievaný bazén, bowlingový a golfový areál a kino.

​Sídlo prezidenti využívajú aj pracovne, Franklin Delano Roosevelt sa tam vo vojnovom roku 1943 zišiel s britským premiérom Winstonom Churchillom a rokovali spolu o pláne vylodenia v Normandii. Jimmy Carter rezidenciu využíval na mierové rozhovory medzi Egyptom a Izraelom, dcéra Dorothy Georgea Busha staršieho sa tam vydávala. Oficiálne sa Camp David volá Naval Support Facility Thurmont (Podporné námorné zariadenie Thurmont).

Letecký špeciál

Air Force One je v USA volací znak lietadla Letectva Spojených štátov amerických, v ktorom sa nachádza prezident. Ten má teraz k dispozícii dva Boeingy VC-25, ktoré sú špeciálne upravenou vojenskou verziou dopravného stroja Boeing 747-200B.

​V lietadle je prezidentská apartmána, konferenčná sála, ošetrovňa, disponuje utajeným obranným systémom a má tiež vlastnú nakladaciu rampu, preto nie je závislý od vybavenia letiska.

Vrtuľník

Prezident používa aj flotilu vrtuľníkov, ktoré ho často odvážajú z trávnika Bieleho domu a ktoré mu poskytuje námorná pechota; preto nesie stroj s prezidentom na palube volací znak Marine One.

Ochranka

Ochranu prezidentov, viceprezidentov a ich rodín má na starosti tajná služba Spojených štátov (USSS). Je prezidentovi stále nablízku, a to aj po skončení jeho funkčného obdobia až do konca života.

Prezidentská limuzína

Prezident cestuje v špeciálnom opancierovanom aute, ktorému sa hovorí Cadillac One, Zviera (The Beast), či Prvé auto. Je pokladaný za najbezpečnejšie auto na svete a vybavený zbraňami či kevlarovými pneumatikami, dokáže odolať vojenskému i chemickému útoku.

​V aute sú okrem iného kyslíkové prístroje či zásoba krvi s prezidentovou krvnou skupinou. Súčasným modelom prezidentského vozidla je špeciálny Cadillac prvýkrát vyrobený v roku 2018. Prezident jazdí v kolóne, ktorá má ustálené poradie a číta väčšinou 27 vozidiel, vrátane áut s ozbrojenými príslušníkmi tajnej služby, policajtmi, poradcami, sanitkou a novinármi. Na cesty po USA alebo do zahraničia vozí prezident svoje autá so sebou.

Dom pre hostí Blair House

Oficiálna rezidencia hostí amerických prezidentov priamo oproti Bielemu domu. Bývajú tu tradične ubytované hlavy štátu alebo premiéri pri oficiálnych návštevách Washingtonu. Komplex štyroch predtým samostatných budov má celkovú kapacitu 120 miestností. V rokoch 1948 až 1952 počas rekonštrukcie Bieleho domu tu býval prezident Harry Truman s rodinou.

Zdravotná starostlivosť

Počas obdobia v úrade má prezident neustále k dispozícii lekára a lekársky personál, ktorý ho sprevádza všade. Aj po skončení funkčného obdobia má prístup do špičkových nemocníc a zabezpečenú najlepšiu lekársku starostlivosť.

Dôchodky

Po odchode z Bieleho domu dostávajú prezidenti veľkorysý doživotný dôchodok, ktorý stanovuje zákon. Podľa informácií webu GoBankingRates dostávali v roku 2016 Jimmy Carter, George Bush starší, George Bush mladší, a Bill Clinton ročne 205 700 dolárov (190 972,22 eur). Barack Obama dostal podľa toho istého zdroja v roku 2017 207 800 dolárov (192 921,87 eur).

Teraz web uvádza, že ročný dôchodok bývalého prezidenta je 221 400 dolárov (205 548,13 eur). Bývalí prezidenti sú stále považovaní za federálneho zamestnanca, a preto poberajú aj príspevky na kancelárske priestory a personál, cestovné náklady a výhody týkajúce sa zdravotnej starostlivosti. K benefitom patrí aj pohreb so všetkými poctami, prípadne pohreb na Arlingtonskom národnom cintoríne.

Najčítanejšie správy