REAKCIE: Začala sa nová kapitola vojny, Biden schválil rakety pre Ukrajinu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRUSEL / Americké noviny The New York Times v nedeľu (17. novembra) uviedli, že prezident Joe Biden, ktorý v januári Biely dom opustí, povolil Ukrajine ostreľovať americkými raketami aj ciele na ruskom území. S podobnou informáciou prišla s odvolaním sa na vlastné zdroje aj agentúra Reuters.
Americký server Axios napísal, že "zdroj oboznámený s touto vecou potvrdil, že povolenie použiť strely ATACMS sa týka len Kurskej oblasti, kde sú nasadení severokórejskí vojaci". Biely dom vec odmietol komentovať. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj správu nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.
Reakcia českého ministra zahraničia
Rozhodnutie Spojených štátov povoliť Ukrajine použiť rakety dlhého doletu proti cieľom na ruskom území je podľa českého ministra zahraničia Jána Lipavského priaznivou správou. Kyjev sa tak bude môcť lepšie brániť proti útokom. Lipavský to dnes uviedol v Bruseli pred rokovaním únijných ministrov zahraničia. Český minister tiež skritizoval piatkový telefonát nemeckého kancelára Olafa Scholze s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
"Videli sme, že tento víkend prebehol jeden z najmasívnejších leteckých a raketových náletov (na Ukrajinu) za posledný čas, takže je tento krok správny a som rád, že ho americká strana urobila," povedal českým novinárom Lipavský.
Šéf českej diplomacie sa vyjadril aj k nedávnemu telefonickému rozhovoru medzi Scholzem a Putinom. "Myslím, že by bolo asi lepšie, keby sa západní štátnici, pokiaľ ide o podobné kroky, viacej koordinovali a držali pospolu," povedal Lipavský. "Je to určitý symbolický krok, nič to neprinieslo, naopak prišiel cez víkend drvivý raketový útok, takže si kladiem otázku, čo bolo telefonátom dosiahnuté? Vieme, že nič," dodal minister.
Telefonát kritizovala aj Ukrajina
Telefonát kritizovala aj ukrajinská diplomacia, ktorá uviedla, že podobné kroky ničím neprispievajú k spravodlivému mieru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril o otvorení Pandorinej skrinky, po ktorom môžu nasledovať ďalšie telefonáty, ktoré oslabia Putinovu izoláciu. Priaznivejšie reagoval poľský premiér Donald Tusk, teda líder jednej z krajín, ktoré Ukrajine vo vojne s Ruskom poskytujú najväčšiu podporu. Scholz mu po svojom rozhovore s Putinom volal a poľský premiér ocenil, že kancelár ruskému prezidentovi zdôraznil, že nie je možné rokovať o Ukrajine bez Ukrajiny.
Vyjadril sa aj maďarský minister zahraničných vecí
Politické sily vo Washingtone a Bruseli, ktoré presadzujú vojnu, sa neštítia dať vojnovému konfliktu na Ukrajine globálny rozmer. Uviedol to v pondelok (18. novembra) na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pred odletom na zasadanie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. S odvolaním sa na server telex.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
"Provojnový mainstream spustil posledný, zúfalý útok na novú realitu," napísal Szijjártó. V súvislosti s víťazstvom republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa vo voľbách v USA minister dodal, že táto situácia vytvorila v Európe novú realitu.
"Zdá sa, že v konečnom zúfalstve sa provojnové sily nevyhýbajú najhoršiemu, teda rozšíreniu vojny na Ukrajine na globálny rozmer," uviedol šéf maďarskej diplomacie.
Telex.hu pripomenul, že v nedeľu (17. novembra) nadránom ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila ruské rakety v Zakarpatskej oblasti, len niekoľko kilometrov od maďarských hraníc, na čo Szijjártó reagoval výzvou na zintenzívnenie úsilia o mier.