Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
1000. deň na Ukrajine: "Podporu Ukrajiny od USA môžu prevziať štáty EÚ," vyhlásil Sikorski
Zdielať na

1000. deň na Ukrajine: "Podporu Ukrajiny od USA môžu prevziať štáty EÚ," vyhlásil Sikorski

KYJEV / MOSKVA / Pôvodný plán bol vraj tri dni a malo byť po všetkom. No ani v súčasnosti nie je o ničom rozhodnuté a podľa analytikov tak skoro ani nebude. Vojna na Ukrajine trvá už neuveriteľných tisíc dní. Za tento dlhý čas už svoje rodiny nikdy neuvidí asi 11-tisíc zabitých ukrajinských civilistov a 80-tisíc mŕtvych vojakov. Ukrajinu za ten čas opustilo dokopy až 7 miliónov ľudí. A Rusi, aj keď už prišli asi o 200-tisíc vojakov, útočia ďalej.

Najväčšie členské štáty Európskej únie sú pripravené poskytnúť vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine v prípade, že Spojené štáty túto podporu znížia, vyhlásil v utorok vo Varšave šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski po stretnutí s náprotivkami z Nemecka, Francúzska, Británie, Španielska a Talianska.

Diplomati sa v poľskej metropole zišli v deň, keď ruská invázia na Ukrajinu pokračuje už 1000. dňom. Podľa Sikorského okrem iného diskutovali o možnosti zvýšiť podporu Ukrajine. "S uznaním beriem na vedomie pripravenosť najväčších krajín Európskej únie prevziať bremeno vojenskej a finančnej podpory Ukrajine v kontexte možného zníženia účasti USA," uviedol Sikorski. "Zhodli sme sa, že v záujme ochrany našej bezpečnosti a zachovania našich schopností vojenského odstrašenia musíme ďalej posilňovať európsky pilier v Severoatlantickej aliancii (NATO)," povedala šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková. Podľa nej preto šestica krajín plánuje investovať viac než dve percentá HDP do obrany.

Vojna na Ukrajine trvá už 1000 dní, Zelenskyj v EP volal po sankciách

Každá ruská hrozba musí byť potrestaná, proti Rusku treba zaviesť ďalšie sankcie a zastaviť tak agresiu Moskvy voči Ukrajine, vyhlásil v utorok v online prejave v Európskom parlamente (EP) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. EP v utorok mimoriadne zasadá pri príležitosti 1000 dní od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, informuje spravodajca TAS.

"Putin sám od seba neprestane. Čím viac času má, tým sú podmienky horšie. Každý deň je ten najlepší moment na to, aby sme na Rusko ešte viac zatlačili," povedal s tým, že Putina, ktorý sa najnovšie spolieha aj na 11.000 vojakov zo Severnej Kórey, treba zastaviť. K tomu prispejú aj ďalšie sankcie, napríklad v ropnom sektore, ktoré "radikálne znížia" kapacity Ruska viesť vojnu, zdôraznil Zelenskyj. Zasadnutie otvorila Metsolová, ktorí vo svojom prejave hovorila o "1000 dňoch teroru, utrpenia a nepredstaviteľných strát na Ukrajine, ale aj 1000 dňoch odvahy a nezlomnosti".

"Ľudia na Ukrajine a tiež vy, prezident Zelenskyj, ste za 1000 dní ukázali svetu, ako vyzerá statočnosť... Toto je útok nielen na Ukrajinu, ale aj na poriadok založený na pravidlách, útok na naše hodnoty a na náš spôsob života," uviedla Metsolová. Dodala, že navždy bude hrdá na to, že EP pomáhal podporiť Ukrajinu politicky, finančne, humanitárne a vojensky. Treba podľa nej trvať na prístupe: "nič o Ukrajine bez Ukrajiny". To je podľa nej dôvodom, prečo EÚ voči Rusku uvalila tvrdé sankcie a pokračuje v snahách zastaviť ruskú vojnovú mašinériu. "Vysielame jasné, jednoduché posolstvo: stojíme pri Ukrajine, až po dosiahnutie slobody a skutočného mieru - tak dlho, ako to bude potrebné," odkázala.

Ukrajina v noci útočila raketami ATACMS, tvrdí ruské ministerstvo obrany

Ukrajinská armáda zaútočila v noci na utorok (19. 11.) na ruskú Brianskú oblasť šiestimi americkými balistickými raketami ATACMS. Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili päť rakiet a jednu poškodili. Úlomky jednej rakety dopadli na vojenský objekt a spôsobili požiar. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS odvolávajúcej sa na oznámenie ruského ministerstva obrany.

Útok sa odohral o 03.25 h miestneho času (01.25 h SEČ). Požiar vojenského objektu sa podarilo uhasiť, na zemi neboli zaznamenané ďalšie škody alebo ľudské obete. Aký objekt požiar zachvátil, ruské médiá nekonkretizovali. Generálny štáb ukrajinskej armády vo vyhlásení na platforme Telegram predtým podľa agentúry Reuters oznámil, že ozbrojené sily zaútočili v noci na veľký sklad zbraní pri meste Karačev ležiacom v Brianskej oblasti viac ako 110 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. V oblasti úderu nasledovalo 12 sekundárnych výbuchov a detonácií.

"V noci na 19. novembra 2024 jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny v súčinnosti s ďalšími zložkami obranných síl spôsobili požiar centra materiálneho a technického zásobovania... Ničenie muničných skladov ruskej okupačnej armády s cieľom zastaviť ozbrojenú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine bude pokračovať," napísal generálny štáb.

Zásah dostal sklad Hlavného riaditeľstva pre raketové a delostrelecké operácie

Podľa niektorých ukrajinských médií zásah dostal 67. sklad Hlavného riaditeľstva pre raketové a delostrelecké operácie ruského ministerstva obrany. Aké zbrane a munícia sa tam nachádzali, nie je známe. Nasadenie balistických rakiet rakety ATACMS na údery v hĺbke územia Ruska Kyjevu pred niekoľkými dňami povolila administratíva prezidenta USA Joea Bidena. Ukrajina ich použila v 1000. deň invázie ruských síl na svoje územie.

Ruské ministerstvo obrany predtým v utorok uviedlo, že jeho sily zničili v noci a dopoludnia nad Brianskou oblasťou 12 ukrajinských bezpilotných lietadiel a jedno nad územím Belgorodskej oblasti. Podľa gubernátora Brianskej oblasti Alexandra Bogomaza si dronový útok nevyžiadal žiadne obete ani nespôsobil škody.

Kaliňák v Bruseli zopakoval nesúhlas SR povoliť Ukrajine rakety dlhého doletu

Ak Ukrajina použije rakety dlhého doletu, povedie to k zvýšeniu napätia. Uviedol to po skončení utorkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu v Bruseli minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD), informuje spravodajca TASR. Kaliňák potvrdil, že Ukrajina bola hlavnou témou rokovaní, a zopakoval stanovisko, že Slovensko nepodporuje povolenie používania rakiet dlhého doletu na ciele v Rusku.

"Myslíme si, že by to dramaticky eskalovalo napätie a predovšetkým by to vtiahlo krajiny EÚ alebo NATO do konfliktu. Preto to vnímame ako problém," vysvetlil. Na otázku, či si ministri pripomenuli tisíc dní ruskej agresie voči Ukrajine, Kaliňák povedal, že bolo veľa vyhlásení k tomu, aby Ukrajina vyhrala. "Keby začali rokovania koncom roku 2022, keď sa Ukrajine podarilo získať späť Cherson a Charkov, tak žiadnych tisíc dní vojny by nebolo. Tam sa mal vytvoriť tlak EÚ. Keď sa konflikt rozhorel a hlavne dnes, keď sa ukazuje, že situácia na bojisku je ťažká, máme horšie karty ako Rusko. Reaguje sa na to ťažšie," skonštatoval. A odkázal, že najdôležitejšie je zabrániť, aby sa krajiny NATO zapojili do tohto konfliktu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy