Polojasno
Bratislava
Henrieta
28.11.2024
Europoslanci odmietli výsledky volieb v Gruzínsku a žiadajú ich opakovanie
Zdielať na

Europoslanci odmietli výsledky volieb v Gruzínsku a žiadajú ich opakovanie

Zdroj: TASR

ŠTRASBURG / Europoslanci počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu uznesením odmietli výsledky nedávnych parlamentných volieb v Gruzínsku a žiadajú ich opakovanie v priebehu jedného roka, informuje osobitný spravodajca TASR.

Za uznesenie hlasovalo 444 poslancov Európskeho parlamentu, 72 bolo proti a 82 sa zdržalo hlasovania. Gruzínska je kandidátska krajina EÚ a parlamentné voľby sa tam konali ešte 26. októbra, podľa europarlamentu neboli slobodné, spravodlivé a predstavujú ďalší prejav pokračujúceho demokratického úpadku krajiny, "za ktorý je plne zodpovedná vládnuca strana Gruzínsky sen".

​Europoslanci odsúdili podľa nich početné a závažné porušenia volebného zákona vrátane zdokumentovaných prípadov zastrašovania voličov, manipulácie s hlasmi, zasahovania do činnosti volebných pozorovateľov a médií a údajnej manipulácie s elektronickými hlasovacími zariadeniami.

Oficiálne výsledky volieb, ktoré oznámila gruzínska ústredná volebná komisia, europoslanci neuznávajú a podľa nich by to malo urobiť aj medzinárodné spoločenstvo. Poslanci požadujú, aby sa voľby do roka zopakovali pod dôkladným medzinárodným dohľadom a nezávislou volebnou správou.

​V uznesení sa uvádza, že EÚ musí zaviesť sankcie a obmedziť formálne kontakty s gruzínskou vládou. EP tiež podporuje výzvy na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie obvinení z volebných manipulácií a zároveň chce, aby EÚ a jej členské štáty uvalili osobné sankcie na úradníkov a politických lídrov v Gruzínsku, ktorí sú zodpovední za porušovanie volebných zákonov a noriem.

Podľa nich ide najmä o premiéra Irakliho Kobachidzeho, starostu Tbilisi a generálneho tajomníka vládnucej strany Gruzínsky sen Kachu Kaladzeho, predsedu gruzínskeho parlamentu Šalvu Papuašviliho a bývalého premiéra a oligarchu Bidzinu Ivanišviliho.

Parlament v uznesení dôrazne odsudzuje aj údajné systematické zasahovanie Ruska do demokratických procesov v Gruzínsku prostredníctvom dezinformácií. Varovali tiež, že súčasná politika vládnej strany odďaľuje Tbilisi od jeho cesty smerom k Európskej únii.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy