Zatiahnuté
Bratislava
Barbora
4.12.2024
Juhokórejský prezident na žiadosť parlamentu odvolá stanné právo, ktoré vyhlásil
Zdielať na

Juhokórejský prezident na žiadosť parlamentu odvolá stanné právo, ktoré vyhlásil

SOUL / Juhokórejský prezident Jun Sok-Jol odvolá stanné právo, ktoré pred niekoľkými hodinami v krajine vyhlásil. Bude tak rešpektovať výsledok hlasovania parlamentu, ktorý ho k tomu vyzval. Prezident podľa agentúry Reuters uviedol, že tak urobí po zasadnutí vlády, ktoré sa má konať "čo najskôr".

Prezident najskôr oznámil vyhlásenie stanného práva

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v utorok 3. decembra oznámil, že v krajine vyhlásil "mimoriadne stanné právo". K tomuto kroku sa podľa vlastných slov musel uchýliť, aby bol uchránený ústavný poriadok. Opozíciu zároveň obvinil, že ochromila parlament protištátnymi aktivitami. TASR o tom informuje podľa agentúr AP a Reuters.

Predseda prezidentovej vládnucej strany Sila ľudu Han Tong-hun krátko na to povedal, že vyhlásenie stanného práva je nesprávne, a prisľúbil tento krok zablokovať. Opozícia označila rozhodnutie prezidenta za protiústavné. "Vyhlasujem stanné právo na ochranu slobodnej Kórejskej republiky pred hrozbami severokórejských komunistických síl, na odstránenie proseverokórejských protištátnych síl, ktoré našich obyvateľov okrádajú o slobodu a šťastie, a na ochranu slobodného ústavného poriadku," povedal Jun v televíznom vystúpení neskoro večer.

Prezident nespresnil, aké konkrétne opatrenia budú podniknuté. Tlačová agentúra Jonhap informovala o zablokovaní vstupu do parlamentu. "V krajine budú vládnuť tanky, obrnené transportéry a vojaci so zbraňami a nožmi," vyhlásil líder hlavnej opozičnej Demokratickej strany I Če-mjong. "Ekonomika Kórejskej republiky nenahraditeľne skolabuje. Moji spoluobčania, prosím, príďte k Národnému zhromaždeniu," dodal.

Prekvapivé oznámenie prezidenta prišlo v čase, keď sa jeho strana a hlavná opozičná Demokratická strana, ktorá má väčšinu v parlamente, nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte. Opoziční poslanci žiadajú výrazné zníženie výdavkov, ktoré prezident označil za ohrozenie základného fungovania štátnej správy. Južná Kórea mala po svojom vzniku po druhej svetovej vojne viacero autoritárskych lídrov, od 80. rokov minulého storočia je však považovaná za demokraciu, uviedol Reuters.

Parlament neskôr schválil zrušenie stanného práva

Juhokórejský parlament v utorok večer väčšinou 190 z 300 poslancov schválil návrh na zrušenie stanného práva. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na televízne zábery, píše TASR. Agentúra Jonhap pripomína, že podľa juhokórejskej ústavy musí byť stanné právo zrušené, ak o to požiada parlamentná väčšina.

Z 300 poslancov juhokórejského Národného zhromaždenia bolo prítomných 190 poslancov a všetci prítomní hlasovali za návrh požadujúci zrušenie stanného práva. Podľa kancelárie predsedu parlamentu U Won-sika je po prijatí návrhu vyhlásenie stanného práva neplatné. Parlamentný komplex podľa neho opúšťajú vojenské jednotky, ktoré sa tam zhromaždili v čase platnosti stanného práva.

Prezident Jun predtým vyhlásil, že rozhodnutie vyhlásiť stanné právo je potrebné na "obnovu a ochranu" krajiny, ktorá podľa neho vzdoruje vážnym výzvam. Hoci podľa neho stanné právo môže občanom spôsobiť "určité nepríjemnosti", prisľúbil rýchlu "normalizáciu" krajiny.

Rozhodnutie prezidenta kritizovala opozícia, aj viacero členov jeho vlastnej strany Sila ľudu vrátane predsedu strany Han Tong-huna. Prekvapivé oznámenie prezidenta prišlo v čase, keď sa jeho strana a opozícia, ktorá má v parlamente väčšinu, nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte. Opoziční poslanci žiadajú výrazné zníženie výdavkov, ktoré prezident označil za ohrozenie základného fungovania štátnej správy.

Stanné právo je platné dovtedy, kým ho prezident nezruší

Juhokórejskí vojenskí predstavitelia v noci na stredu miestneho času uviedli, že stanné právo vyhlásené prezidentom Jun Sok-jolom ostane v platnosti, kým ho hlava štátu nezruší. Armáda to uviedla napriek tomu, že parlament označil vyhlásenie stanného práva za neplatné. TASR informuje podľa agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na televíziu YTN a miestne médiá.

Juhokórejský opozičný líder Lee Čae-mjung vyhlásil, že každý, kto aj naďalej koná na príkaz prezidenta Juna a presadzuje dodržiavanie nariadení stanného práva, porušuje zákon, keďže parlament označil vyhlásenie stanného práva za neplatné.

Juhokórejčania sa vyhradili voči stannému právu

Proti stannému právu sa vymedzujú Kórejčania v uliciach, pred parlamentom aj na sociálnych sieťach. Kórejský parlament už prezidenta vyzval, aby stanné právo zrušil. Ten neskôr oznámil, že tak urobí.

"Je to krok, ktorý som v Južnej Kórei 21. storočia nikdy nečakala," komentovala vyhlásenie stanného práva podľa stanice BBC jedna vysokoškolská študentka. "Žiadnymi slovami nemôžem vyjadriť, ako veľmi sa bojím, aby sa to pre našich občanov nezvrhlo v niečo, ako je Severná Kórea," povedal ďalší z protestujúcich. "Prišiel som brániť demokraciu. Za vlády diktátorov sme sa nemohli ozvať, teraz ale môžeme," vyhlásil podľa Reuters 66-ročný demonštrant, ktorý pri parlamente odkazoval na dobu pred demokratizáciou krajiny v roku 1987.

Niektorí Juhokórejčania sprvu nechápali, čo sa vlastne stalo. "Stanné právo? Myslel som, že je to deepfake," napísal jeden užívateľ na sieti X po tom, čo videl prezidentov televízny prejav. "Prvé, čo ma napadlo, keď vyhlásil stanné právo, bola vojna so Severnou Kóreou," napísal iný užívateľ.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy