Média informovali o smrti vodcu Kim Čong-una
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Sociálne média po celom svete šírili správy o zavraždení severokórejského vodcu Kim Čong-una. Informoval o tom spravodajský server BBC. Správy o násilnej smrti vodcu na severokórejskom veľvyslanectve v Pekingu sa začali šíriť z činskej šebovej stránky s mikroblogmi.
Neskôr ich prebrali užívatelia sociálnej siete Twitter. Podľa analytikov sú tieto správy vysoko nepravdepodobné. Fámy mali údajne šíriť aj dve falošné kontá BBC na Twitteri. Tie sú však už mimo prevádzky.
Nič nenaznačuje, že vodca je mŕtvy
Americkí spravodajci podľa zdrojov televízie CNN uviedli, že smrti vodcu izolovaného komunistického štátu nič nenasvedčuje. "U tejto spoločnosti si nemôžete byť nikdy na 100 percent istí, my ale jednoducho nevidíme žiadny odkaz," povedal pre CNN vysoko postavený člen americkej spravodajskej služby.
Podľa doterajších rozborov ide zrejme o súčasť "vykalkulovaného úsilia narušiť ekonomiku Južnej Kórei" prostredníctvom náznakov, že v krajine jej severného suseda veci nefungujú ako by mali.
Žiadne oficiálne správy
Kim Čong-un sa vedenia krajiny ujal koncom minulého roka po smrti jeho otca, dlhoročného severokórejského vodcu Kim Čong-ila. K správam o zavraždení Kim Čong-una sa podľa BBC a CNN nevyjadril žiadny činiteľ, ani čínske štátne média alebo juhokórejská tlačová agentúra.
Oslava narodenín
Severokórejský vodca Kim Čong-un pravdepodobne 8. januára oslávil narodeniny. O jeho životných dátach však neexistujú spoľahlivé informácie. Podľa náznakov môže mať vek medzi 26 a 28 rokmi, niektorí špekulujú, že by mohol sláviť okrúhle tridsiatiny. Štátna televízia KĽDR pri tejto príležitosti odvysielala reportáž z vodcovej "inšpekcie".