Polícia, represie, obvinenia: Protesty v Gruzínsku neutíchajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TBILISI / Gruzínci už ôsmu noc po sebe demonštrovali proti vláde, ktorá zastavila prístupové rokovania s Európskou úniou. Mnohí ľudia sa pridali k protestom, pretože nesúhlasia s tvrdým postupom polície.
Protest v Gruzínsku
Pokračujú tiež represie voči lídrom opozície. Podľa miestnych médií gruzínska prokuratúra obvinila deväť ľudí pre údajnú prípravu a organizovanie skupinového násilia a z príprav výbuchov. Obvineným hrozí niekoľkoročné väzenie.
Polícia sa snaží protesty potlačiť čoraz väčšou silou
Gruzínska prokuratúra obvinila deväť ľudí pre údajnú prípravu a organizáciu skupinového násilia a prípravu výbuchov, uviedol server Gruzínska online a dodal, že dotyčným hrozí až deväť rokov väzenia.
V krajine druhým týždňom pokračujú demonštrácie proti rozhodnutiu vládnucej strany pozastaviť do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou. Polícia sa snaží protesty potlačiť čoraz väčšou silou, uviedla agentúra AP a pripomenula stredajšie zbitie a zatknutie jedného z opozičných predákov.
"Je jasné, že (policajti) úmyselne napádajú zástupcov médií," povedal po prepustení z nemocnice novinár Guram Rogova. Toho v čase priameho prenosu z protestov napadol policajt, udrel ho do hlavy a zlomil lícne kosti. "Vláda je v takom stave, že ju pud prežitia diktuje potrebu zastrašiť médiá," vyhlásil žurnalista.
Obvinenie z falšovania volebných výsledkov
Vládnuca strana Gruzínsky sen si v sporných parlamentných voľbách na konci októbra opäť zabezpečila väčšinu v parlamente, zatiaľ čo opozícia a prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová ju obviňujú zo sfalšovania volebných výsledkov za pomoci susedného Ruska a bojkotujú rokovania parlamentu. Protesty nabrali na sile po rozhodnutí Gruzínskeho sna pozastaviť rokovania s EÚ.
Za posledný týždeň polícia zadržala asi 300 demonštrantov, desiatky z nich utrpeli zranenia. Pri stredajších raziách v kanceláriách opozičných strán polícia podľa gruzínskych médií do bezvedomia zbila a zadržala lídra jedného zo štyroch hlavných opozičných zoskupení Niku Gvaramiu. Tomu uložil súd 12-dňové väzenie za drobné výtržníctvo.
V nemocnici skončil aj opozičný politik
V nemocnici je opozičný politik Aleko Elisašvili, ktorý má poranenú tvár a možno zlomené rebro. Pôvodne ho polícia podľa gruzínskych médií v stredu zadržala, aby ho umiestnila do dvojmesačnej preventívnej väzby. Prokuratúra ho totiž obvinila z útoku na politika vládneho Gruzínskeho sna, čo ale Elisašvili poprel.
Z väzby polícia Elisašviliho previezla do nemocnice, pretože bol podľa médií zbitý. Agentúra Reuters poznamenala, že nemohla nezávisle overiť, či je táto informácia pravdivá.
Spojené štáty aj Európska únia postup gruzínskej polície odsúdili
Jeden z predstaviteľov gruzínskej pravoslávnej cirkvi, metropolita Zenon verejne vyzval úrady, aby okamžite skoncovali s "neľudským zaobchádzaním a mučením".
Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii. Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili.
EÚ pre kontroverzný zákon o zahraničnom vplyve, presadený Gruzínskym snom napriek protestom, pozastavila prístupové rokovania s kaukazskou krajinou. Po októbrových parlamentných voľbách potom dvadsaťsedmička a Spojené štáty vyzvali na prešetrenie nezrovnalostí. Európsky parlament minulý štvrtok prijal uznesenie, v ktorom uviedol, že gruzínske parlamentné voľby neboli slobodné a neboli čestné.
Gruzínska polícia v noci na sobotu zadržala 48 ľudí
Polícia zadržanie desiatok ľudí zdôvodnila agresívnymi prejavmi časti demonštrantov, neuposlúchnutím jej požiadaviek a drobným výtržníctvom. Gruzínsky ombudsman naopak uviedol, že v čase rozohnania demonštrácie mal protest pokojný charakter a "neexistovali žiadne právne dôvody na zásah do slobody zhromažďovania".