Reakcie zahraničných lídrov na pád režimu sýrskeho prezidenta Asada
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DAMASK / Sýrske povstalecké frakcie v nedeľu (8. 12.) na sociálnych sieťach oznámili, že prezident Bašár Asad utiekol z krajiny. Vyzvali Sýrčanov žijúcich v zahraničí, aby sa vrátili do "slobodnej Sýrie" a vyhlásili, že Damask je oslobodený od "tyrana".
Je zrejmé, že stávka na Rusko Asadovi napokon nevyšla, uviedol Fiala
Je zrejmé, že stávka na Rusko sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi nakoniec nevyšla, povedal ČTK prostredníctvom hovorcu vlády Jakuba Tomka k zvrhnutiu režimu v Sýrii premiér Petr Fiala (ODS). Krajine zaželal stabilitu a slobodu, nie chaos či vládu teroristov. Asad bol zvrhnutý v noci na dnes po 24 rokoch.
"Situáciu v Sýrii sledujeme. Je zrejmé, že stávka na Rusko Asadovi nakoniec nevyšla. Preberme Sýriu stabilitu a slobodu, nie chaos alebo vládu teroristov," uviedol Fiala. Českým občanom odporučil opustiť krajinu. "Ak by akýkoľvek český občan na mieste potreboval pomôcť, môže sa obrátiť na české veľvyslanectvo alebo ministerstvo zahraničných vecí," doplnil premiér.
Pád Asadovho režimu v Sýrii
České ministerstvo zahraničia varovalo českých občanov pred cestami do Sýrie a tých, ktorí sa na jej území nachádzajú, vyzvalo na jej opustenie. Aktuálne sú v systéme Drozd v Sýrii zaregistrovaní štyria Česi. ČTK to oznámila Mariana Wernerová z odboru komunikácie Černínskeho paláca. Povstalcov, ktorí zvrhli režim sýrskeho prezidenta Asada, posudzuje ministerstvo vzhľadom na ich minulosť veľmi opatrne, dodala Wernerová.
Podľa Trumpa Asad utiekol zo svojej krajiny, pretože Rusko nemalo záujem ho ďalej chrániť
Sýrsky prezident Bašár Asad utiekol zo svojej krajiny, pretože Rusko nemalo záujem ho ďalej chrániť, je presvedčený americký prezident Donald Trump. Rusko podľa neho záujem o Sýriu stratilo kvôli vojne na Ukrajine. Trump to napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social v reakcii na to, že sýrski povstalci dobyli Damask.
"O Sýriu stratili všetok záujem kvôli Ukrajine, kde leží takmer 600-tisíc ruských vojakov zranených alebo mŕtvych vo vojne, ktorá nikdy nemala začať a ktorá by mohla trvať večne," uviedol Trump, podľa ktorého sú teraz Rusko aj Irán oslabené krajiny. Oba štáty patrili k najbližším spojencom sýrskeho režimu.
Tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Ukrajina by podľa Trumpa radi dospeli k dohode a zastavili to "šialenstvo". "Malo by dôjsť k okamžitému prímeriu a malo by sa začať vyjednávanie," myslí si Trump o vojne na Ukrajine. V tomto ohľade môže podľa neho pomôcť Čína.
Joe Biden monitoruje situáciu v Sýrii
Biely dom v sobotu oznámil, že americký prezident Joe Biden a jeho tím monitorujú "mimoriadne udalosti v Sýrii" a sú v neustálom kontakte s regionálnymi partnermi. Dvaja nemenovaní vysoko postavení armádni dôstojníci predtým pre agentúru Reuters uviedli, že sýrsky prezident Bašár Asad v lietadle opustil hlavné mesto a odišiel na neznáme miesto.
Asadov pád je podľa Netanjahua historickou udalosťou, ku ktorej prispel Izrael
Pád režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý bol dôležitou súčasťou iránskej osi, je podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua historickou udalosťou a priamym dôsledkom úderov, ktoré Iránu a libanonskému radikálnemu hnutiu Hizballáh uštedril Izrael. Netanjahuove vyjadrenia priniesla agentúra Reuters.
Netanjahu tiež vyhlásil, že Izrael nedovolí, aby sa na jeho hraniciach usadila akákoľvek nepriateľská sila. Izrael v posledných dňoch, keď sa k Damasku rýchlo blížili povstalecké sily, opakovane zvyšoval zabezpečenie svojich hraníc so Sýriou v oblasti Golanských výšin, ktorých časť okupuje. V regióne obsadil nárazníkovú zónu medzi oboma štátmi, čo zdôvodnil zabezpečením bezpečnosti izraelských komunít v oblasti.
Macron privítali pád sýrskeho režimu
Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron privítali pád sýrskeho režimu prezidenta Bašára Asada. Zároveň vyzvali Sýriu k jednote a k politickému riešeniu súčasnej situácie.
"Barbarský štát padol. Konečne," napísal Macron na sieti X. Ocenil aj odvahu a trpezlivosť sýrskeho ľudu. "V tomto okamihu neistoty im prajem mier, slobodu a jednotu," uviedol. Dodal, že Francúzsko sa bude naďalej usilovať o bezpečnosť všetkých na Blízkom východe.
Podľa Scholza prezident Asad utláčal svoj vlastný ľud
Scholz označil pád Asadovho režimu za "dobrú správu". "Bašár Asad brutálnym spôsobom utláčal svoj vlastný ľud, má na svedomí nespočet životov a prinútil mnohých ľudí k úteku zo Sýrie. Mnohé z nich dorazili do Nemecka," uviedol.
Teraz je podľa Scholze dôležité, aby Sýria rýchlo obnovila právo a poriadok a zabezpečila ochranu všetkých menšín. Kancelár tiež vyjadril presvedčenie, že konflikt v Sýrii možno vyriešiť politickou cestou. Budúcu sýrsku vládu bude podľa neho Nemecko hodnotiť na základe toho, či umožní všetkým Sýrčanom dôstojný život, či bude brániť suverenitu krajiny a či bude udržiavať mier so susednými štátmi, napísala agentúra DPA.
Starmer vyzval na mier a stabilitu
Britský premiér Keir Starmer vyzval na "mier a stabilitu" v Sýrii. "Sýrsky ľud v Asadove barbarskom režime trpel príliš dlho a my vítame jeho odchod," uviedol podľa stanice BBC s tým, že Londýn situáciu v krajine pozorne sleduje a je v kontakte "s partnermi v regióne".
Roberta Metsola hovorí o páde diktatúry
Podľa predsedníčky Európskeho parlamentu ide o veľmi kritické obdobie pre všetkých Sýrčanov, ktorí chcú stabilnú a slobodnú budúcnosť.
The Dictator has fallen. It is clear that Bashar al-Assad's brutal 24 year rule of Syria is over as his regime lies in tatters.
— Roberta Metsola (@EP_President) December 8, 2024
This is a critical period for the region and for the millions of Syrians who want a free, stable and secure future. What happens in the next hours and… https://t.co/gO2ZHnLSDo