Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
SERVISNÁ TÉMA: Pozor na realitky, naúčtujú vám nehoráznu províziu
Zdielať na

SERVISNÁ TÉMA: Pozor na realitky, naúčtujú vám nehoráznu províziu

Kúpa alebo prenájom bytu sa niekedy môže poriadne predražiť. Cena, ktorú vidíte v inzeráte, nemusí byť totiž konečná. Svoje peniaze za služby si totiž vypýta aj realitná agentúra. Nie je žiadnou výnimkou, že jeden a ten istý byt inzeruje viacero realitných kancelárií. A výnimočné nie je ani to, že každá z nich uvádza úplne inú cenu.

Vy si vyberiete realitku, ktorá ponúka najnižšiu cenu. Dohodnete si obhliadku bytu, poviete, že byt chcete a zrazu príde veľké prekvapenie. Realitná kancelária si od vás vypýta dvetisíc eur navyše za rezerváciu bytu. Niekde dokonca aj viac. Až potom, čo má peniaze vo vrecku, vám vypreacuje návrh zmluvy. "Je to neseriózne, týmito dumpingovými cenami poškodzujú renomé realitiek," tvrdí predsedkyňa Asociácie realitných maklérov.

Províziu si určuje realitka

Výšku provízie si každá realitka určuje sama. Na realitný sektor totiž žiadny orgán nedohliada. Existuje akurát etický kódex, ktorý so svojimi členmi podpisuje Národná asociácia realitných agentúr Slovenska (NARKS). Ten však môže člena upozorniť, nanajvýš vylúčiť z asociácie. "Pripravujeme návrh zákona, ktorým by dohliadajúci orgán povedzme odoberal licencie. Niečo ako lekárska komora," uviedol prezident NARKS Ľubomír Kardoš. 

Na vlastnú päsť

Problém však je, ak realitka neplní zmluvné povinnosti a vy chcete províziu, ktorú ste jej zaplatili, späť. V takom prípade orgán trhového dohľadu neexistuje a vy sa môžete jedine obrátiť na súd. To však ľudia nerobia, pretože poplatky sú vyššie ako samotná provízia.

Ak sa vám zdá byť dvojtisícová provízia pre realitnú kanceláriu príliš vysoká, pouvažujte nad tým, či by ste to nezvládli aj sami. Urobila to tak aj Denisa z Bratislavy. "Ja som sa na realitku vykašlala. Dali sme zmluvy urobiť právnikovi, ušetrili sme asi 1 000 €," hovorí Denisa.

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články