Kávou proti astme, alzheimerovej a parkinsonovej chorobe
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Kávičkári medzi sebou často vedú diskusie o tom, ktorá káva je najchutnejšia, najsilnejšia - jednoducho najlepšia. No túto dilemu riešil aj Inštitút kávy, ktorý prišiel so zaujímavými výsledkami - tu sú.
Nie je ani tak dôležité, akú kávu pijete, ale skôr akým spôsobom si ju vychutnávate. Turecká, rozpustná alebo espresso káva - možno vás to prekvapí, ale nie je medzi nimi až taký veľký rozdiel.
Maximálne 4 šálky denne
Keď trošku postojí a vychladne je zdravšia. "Vyparí sa z nej furan, ktorý je karcinogénny. Ale určite aj keď je káva horúca, nie je táto látka veľmi nebezpečná, nakoľko jej množstvo je regulované," vysvetlila Jana Hajašlová z Ústavu chémie a analýzy potravín.
Pravidelná konzumácia kávy je zdraviu prospešná, ak to samozrejme nepreháňate. Zdravý dospelý človek môže denne vypiť asi 4 šálky kávy.
Nie rýchlo a nalačno
Kávička je výbornou prevenciou proti chorobám. Zabraňuje napríklad vzniku astmy. "Pôsobí preventívne proti diabetu, alzheimerovej chorobe, parkinsonovej chorobe," tvrdí Peter Minárik z Inštitútu kávy. Ak sa vám však po káve trasú ruky a cítite vnútorný nepokoj, radšej to s ňou nepreháňajte. "Kofeín dráždi nervovú sústavu a netreba ju vypiť tak rýchlo, alebo nalačno," dodal Minárik.
ISIFA