Ohrozené hniezda záchrany. Právo na život či identitu?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Hoci podali pomocnú ruku tridsiatimpiatim novorodencom, dnes čelia kritike. Expert pre ľudské práva a zároveň jediný slovenský člen vo výbore OSN, Peter Guráň už dnes avizuje, že začiatkom roka 2013 OSN odporučí našej vláde, aby Hniezda záchrany na Slovensku stopla.
"Každý má mať informácie, z akej rodiny pochádza teda právo na identitu, má byť informované o tom, kto je jeho rodič, a toto právo mu je upierané," povedal Peter Guráň člen Výboru OSN pre práva detí.
Nedopátra sa k pôvodu
U nás už osem rokov zaužívanému systému vytýka člen výboru OSN ešte viac. "Aby matka porodila bez lekárskeho dozoru, následné ošetrenie, kde nie je známy genetický základ, choroby, alergie a tretí argument ten psychologický, kde dieťa nemá šancu raz sa dopátrať informácii o svojom pôvode," hovorí ďalej Guráň.
Tomu všetkému sa vraj dá predísť ľahko, ak by slovenské ženy volili len utajený pôrod. Tých bolo v minulom roku u nás 170.
Vláda je nádej
Výbor zaujme rovnaké stanovisko ako aj v Českej republike, kde mal zásadné výhrady voči existencii takéhoto typu zariadenia. "Má právo na identitu, ale aj právo na život, a to je v samotnom dohovore ako prvé právo. Asi to nebude náhoda, že život je na prvom mieste. Ja verím, že u súčasnej vlády nájdeme oporu a spolu budeme tomuto odporúčaniu čeliť ," povedala Anna Ghannamová zo Šance pre nechcených.
"Je predčasné hovoriť o verdikte či konečnom stanovisku vlády, lebo na základe odporúčania OSN sa vláda bude týmto zaoberať ale treba povedať, že hniezda záchrany našli opodstatnenie a zachránili viac ako 30 detských životov," dodala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!
TV JOJ