UNIKÁT. Táto rímska misa sa našla u nás
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovensko sa môže pochváliť množstvom unikátnych archeologických nálezov. Príkladom je dvetisíc rokov stará rímska misa na ovocie, ktorá je v takom zachovalom stave, v akom ju vlastní Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Misa je jedinou na svete a unikátna je aj svojím až neuveriteľným príbehom.
Misu však niekto najprv ukradol. "Našli ju ľudia, ktorí kopali piesok. Ešte pred II. svetovou vojnou," hovorí Viliam Turčan z Archeologického múzea v Bratislave. Objavili ju v hrobe germánskeho náčelníka.
Nebola kompletná
"Nevedeli, čo našli, takže niektoré veci rozlámali a až po II. svetovej vojne sa postupne niektoré z tých vecí začali dostávať do múzeí," tvrdí Turčan. Tak sa zachránila aj misa, ktorú archeológovia volajú jej pôvodným antickým názvom - lanx.
Od 50-tych rokov minulého storočia bola teda v múzeu. Ale nekompletná. Na to, že z nej existuje ešte minimálne jeden kus sa prišlo až o viac ako 40 rokov neskôr.
Po rokoch sa opäť stretli
V decembri 1996 sa na aukcii známej dražobnej siene objavilo držadlo. A vďaka náhode sa prišlo na to, že patrí k lanxu. "Na tej aukcii bol jeden americký archeológ, ktorý bol zorientovaný v dobe rímskej, pochopil o čo ide," hovorí Turčan.
O mise však vtedy nevedel. Ale o pár rokov sa v Nemecku konala veľká výstava strieborného riadu z doby rímskej a tam sa lanx opäť po rokoch stretol so svojím držadlom.
Nakoniec sa našli
Archeológovia si totiž pri inštalácii všimli, že obidva kusy sú strieborné s pozlátenými časťami a majú rovnaký motív zdobenia na okrajoch. A tak chytili misu, držadlo a začali hľadať. "A zistili, že to presne sadlo," dodal Turčan.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!
TV JOJ