Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Radšej pomaly. Vrhanie sa do vody môže byť smrteľné
Zdielať na

Radšej pomaly. Vrhanie sa do vody môže byť smrteľné

Viete, ako správne vstupovať do vody, keď je vaše telo rozhorúčené? Pomaly! Žiadne rýchle hodenie sa do vody, ale pekne krok za krokom sa osviežiť a až potom skočiť do vody. To je správny postup, aby sme naše telo nevystavili veľkému šoku.

Nadšené vrhanie sa do vody hneď po príchode na kúpalisko môže totiž  spôsobiť obrovský teplotný šok. Neraz sa žiaľ končí aj tragicky. "Dochádza k náhlemu stiahnutiu všetkých ciev a to srdiečko proste by chcelo pumpovať, ale do tých svalov sa nedostane, do tých veľkých ciev, pretože sú stiahnuté," uviedol odborník na prvú pomoc Adrián Mifkovič.

Len pred dvoma dňami sa pravdepodobne pre vysoké horúčavy na bratislavskej Kuchajde utopila 59-ročná žena a na Rusovskom jazere prišiel o život 51-ročný muž. Záchranári im už nedokázali pomôcť.

Vysoký teplotný rozdiel

Celý problém je v tom, že kým voda v jazerách má približne 20 stupňov, vzduch na priamom slnku môže dosahovať aj cez 40 stupňov! Pri skoku do vody tak teplotný rozdiel medzi vodou a vašim rozhorúčeným telom môže byť aj 20 stupňov. "Dochádza k extrémnemu zvýšeniu krvného tlaku a pulzová frekvencia sa zvyšuje na 150-200 pulzov," tvrdí záchranár Miroslav Chabroň.

Správne vstupovanie do vody

Pomalé a opatrné vstupovanie do vody, ktoré je typické hlavne pre ženy, teda má svoj zmysel. Ideálne je, ak celý proces trvá približne tri minúty. "Vchádzam do vody, postupne, ovlažím si nohy, ochladím sa a idem do vody veľmi pomaly," opisuje správny postup plavčík Hugo.

Podľa záchranárov môže teplotný šok rozhorúčeného tela skokom do studenej vody dostať ktokoľvek. Je úplne jedno, či ste mladý, starý alebo vrcholový športovec.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články