Ideálny vekový rozdiel je... Zisťovali sme, kedy naplánovať 2. dieťa
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Rodičia si neraz kladú otázku - mať deti jedno za druhým, aby sa vedeli spoločne zabaviť, alebo je lepšie po každom pôrode počkať pár rokov, aby si žena mohla oddýchnuť? Ak si neviete poradiť a ešte stále váhate, zistili sme to za vás..
Psychológovia tvrdia jednoznačne: Ideálny vekový rozdiel je vtedy, keď sa deti môžu spolu hrať, čiže okolo tých dvoch troch rokov. Moderátorka Aneta Parišková spĺňa toto kritérium dokonale. Starší Danko má 4 roky mladší Gabko 11 mesiacov, tretí synček sa jej narodí v novembri. Aj keď si uvedomuje, že to bude náročné, na svoje tretie dieťa sa veľmi teší.
Malý vekový rozdiel je výhodný
Anetu tehotenstvo trošku prekvapilo, no veľmi rýchlo si uvedomila výhodu, že sú jej synčekovia približne v rovnakom veku: "Najskôr som sa toho zľakla, ale potom som si uvedomila, že to má aj svoje výhody, že je medzi prvým a druhým iba ročný rozdiel. Ani medzi Dankom a Gabkom nie je veľa, iba 3 roky..."
Keď majú rodičia deti krátko po sebe, nemusia sa všetko učiť odznova, čo im uľahčuje situáciu. A napriek náročnejšiemu počiatočnému obdobiu sa neskôr zo súrodencov s menším vekovým rozdielom stávajú naozajstní "parťáci".
Ach, tá príroda...
Aj keď sa niektorí rodičia radia radami psychológov, či snažia sa odpozorovať najvhodnejší vekový rozdiel v iných rodinách, príroda im jednoducho plány zmení. Herečka Zuzana Vačková má staršieho syna a omnoho mladšiu dcérku. Vekový rozdiel medzi nimi je viac ako 10 rokov: "12,5 roka, ale v našej rodine to nie je nič výnimočné, pretože medzi mnou a mojím bratom je rozdiel 10 rokov".
Staršie dieťa môže zase pomôcť rodičom pri jednoduchých úlohách, čím si pestuje lepší vzťah so súrodencom. Pomocník je veľmi dôležitý, len treba dať pozor, aby matka nedelegovala veľké úlohy na staršieho.
Harmónia je základ
Najdôležitejšia pre zdravý vývoj dieťaťa je harmónia v rodine a rovnaká spravodlivosť voči súrodencom bez ohľadu na vek. Psychologička PhDr. Gabriela Ferényiová radí, "aby sme venovali pozornosť všetkým deťom, ktoré máme v rodine, a nikoho neuprednostňovali".
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA/ilustračné