Nebezpečné hračky. Deti môžu ohluchnúť!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Predstavte si, že vášmu dieťaťu kúpite hračku, pre ktorú príde navždy o sluch. Takéto nebezpečné hračky sa môžu pokojne dostať aj na náš trh. Len za posledný mesiac ich hneď niekoľko zadržala Slovenská obchodná inšpekcia. Dobre sa pozrite, či práve takéto akustické zbrane nemáte doma.
Možno to znie až neuveriteľne, ale veľký hluk dokáže urobiť aj zopár detských hračiek. Je to síce veľký rachot, ale nie nebezpečný.
Nebezpečné hračky aj u nás
Niektoré hračky však vášmu dieťaťu môžu navždy zmeniť život. Dve z tejto kategórie teraz našli aj na slovenskom trhu. "Pri obidvoch výrobkoch ide o riziko poškodenia sluchu," uviedla hovorkyňa SOI Danuša Krkošová.
Takmer 87 decibelov, taký hlučný bol pri testoch testovaný detský telefón. Tak vysokú intenzitu zvuku vraj detské ucho nemá šancu ustáť. "Ak to má dieťa blízko ucha a má to veľkú intenzitu naraz, môže spôsobiť aj nezvratné poškodenie sluchu," vysvetlil primár ORL FN BA Tibor Bárta.
Bunky v uchu môžu odumrieť
V krajnom prípade, pokiaľ si dieťa do troch rokov priloží príliš blízko k uchu veľmi hlučnú hračku, môže dôjsť k metabolickému rozvratu buniek stredného ucha. "Ak istý počet tých zmyslových buniek odumrie, tak sa náležite k tomu zhorší aj celková funkcia," ozrejmil Bárta.
Reč je o hračkách hlučnejších ako 80 či 90 decibelov. No pozor! Podľa lekárov to môže byť aj menej. A čo je najhoršie, lekárii na to zväčša prídu až o niekoľko rokov. Odhaliť v obchode, či hračka, ktorú svojej ratolesti chcete kúpiť je v poriadku alebo nie, je takmer nemožné.
Bez kontroly
"Pokiaľ ide takýto výrobok z krajiny EÚ, tak je pustený do voľného režimu," povedala Krkošová. Inými slovami, ak sa raz dostane cez hranice únie, napríklad v Nemecku, na Slovensku ho už nikto nekontroluje. Jedine v prípade podozrenia. "To je halda tovaru, ktorá prejde hranicami," doplnila.
Rodičia by preto pri zvukových hračkách mali byť opatrní. Ak sa im zdá, že hračka je príliš hlučná, buď by z nej mali včas vybrať baterky, alebo ju dieťaťu radšej zobrať.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
isifa - ilustračné foto