Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Borec chce, aby si Csatáry (97) odpykával trest na Slovensku
Zdielať na

Borec chce, aby si Csatáry (97) odpykával trest na Slovensku

Minister spravodlivosti Tomáš Borec má osobný záujem na tom, aby bol vojnový zločinec László Csatáry vydaný z Maďarska na Slovensko, a aby na výkon trestu nastúpil u nás a nie u nášho južného suseda. Po tom, ako minulý týždeň rezort spravodlivosti získal Csatáryho spis aj s rozsudkom z Ústavu pamäti národa, ihneď tento spis postúpil Okresnému súdu v Košiciach 1 so žiadosťou o zrýchlený postup v tejto veci. Informoval o tom Borec na tlačovej besede.

Posledná šanca

"Uvedomujeme si, že vzhľadom na veľký časový odstup stojíme pred jednou z posledných šancí potrestať vojnové zločiny z čias druhej svetovej vojny," uviedol minister. Csatáryho zločiny sú podľa Boreca nepremlčateľné a nedajú sa ospravedlniť odvolaním sa na plnenie rozkazov.

Či Csatáryho na Slovensko vydajú, záleží od toho, či slovenský súd o vydanie požiada a či maďarský súd o takejto žiadosti rozhodne kladne, alebo záporne, dodal minister. Borec zdôraznil, že ministerstvo sa bude o celý prípad zaujímať aj naďalej. "Nebudeme alibisticky mlčať, naopak, budem sa osobne zaujímať o to, aký postup súd zvolí," doplnil Borec, ktorý by nechcel, aby v tom prípade došlo k nejakým prieťahom.

Trest smrti zmenia na doživotný trest

Aký trest si Csatáry bude odpykávať v prípade, že bude vydaný na Slovensko, je podľa štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej ťažko predpokladať. "V prípade, že bude vydaný na územie SR na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, predpokladáme, že súd rozhodne o tom, že bude premenený trest smrti na doživotný trest," vysvetlila.

Maďarské bezpečnostné zložky zatkli Lászlóa Csatáryho v júli po tom, čo ho vypátrali investigatívni reportéri z britského bulvárneho denníka The Sun. Obviňujú ho z vojnových zločinov a účasti na deportáciách 15 700 Židov do koncentračného tábora Osvienčim v roku 1944. Pripisujú mu taktiež kruté zaobchádzanie s obyvateľmi košického židovského geta. Csatáry bol vysokým policajným dôstojníkom v Košiciach, ktoré boli v tom čase súčasťou Maďarska. Československé orgány Csatáryho v roku 1948 v neprítomnosti odsúdili na trest smrti, do roku 1995 sa mu však darilo ukrývať v Kanade, odkiaľ po odhalení utiekol. Centrum Simona Wiesenthala eviduje Csatáryho ako najhľadanejšieho nacistického vojnového zločinca.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Csatáry_Lázsló_nacista

sita

Súvisiace články