Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Prečo muži civia ženám na prsia? Vedci odpovedajú...
Zdielať na

Prečo muži civia ženám na prsia? Vedci odpovedajú...

Rozprávate sa s mužom a po chvíli zistíte, že vám doslova čumí na prsia. Milé dámy a páni, vedci zistili, že muži sa inak ani dívať nemôžu. A rovnako to je aj so ženami. Tie pri vnímaní muža a ženy reagujú rovnako ako muži. Súvisí to s naším mozgom, ktorý vníma predmety dvoma spôsobmi. A teda aj dvoma odlišnými poznávacími procesmi...

Žena ako súhrn častí, muž ako celok

Mozog vníma predmety ako nedeliteľný celok a ako súhrn jednotlivých častí. Poznávacie procesy teda rozoznávame u mozgu dva - celkový a lokálny. Čo sa vnímania žien týka, znamená to teda jedno. Keď sa muž díva na ženu, vníma ju ako zloženú z rôznych častí. Na pozorovanie žien sa teda hodia rovnaké funkcie ako na dívanie sa na automobily, domy či zvieratá. Keď sa ale muž díva na muža, chápe ho ako celok.

Ako píše server national-geographic.cz, na toto zistenie prišli vedci z Nebrasky. Tí tvrdia, že rovnako ako muži vnímajú aj ženy. Jav študovala konkrétne americký psychologička Sarah Gervaisová z Lincolnovej univerzity v Nebraske. Vymyslela sériu testov na zistenie vzájomného vnímania mužov a žien. Na obrázkoch boli muži a ženy od hlavy po päty, obyčajne oblečení a priemerne vyzerajúci. Ukazovala ich vybraným testujúcim. Následne im predložila dve fotografie vedľa seba. Na jednej rovnaká ako pred chvíľou, na druhej oblasť sexuálnych partií. Mali sa rozhodnúť, ktorú predtým videli.

Ženské verzus mužské sexuálne partie

Výsledok? Ženské sexuálne partie sa ľahšie rozoznávali, ak boli zobrazené izolovane, bez zvyšku tela. Mužské zase ak boli zobrazené spoločne v kontexte tela. Výsledky platili rovnako pre mužov ako ženy. Hypotetické vysvetlenie? Mužom sa to hodí, lebo si vytipujú potenciálne partnerky, ženy zase, aby sa porovnávali s konkurentkami.

Štúdia však netvrdí, že to platí v 100% prípadov. Jej zmyslom bolo upozorniť na to, ako odlišne vnímame realitu vôkol nás. Že ju vnímame cez isté filtre. Ak si ich uvedomíme, dokážeme sa vyhnúť chybám pri posudzovaní druhých.

Metóda priming vnímanie zmenila

Gervaisová tiež testovala, či toto vnímanie mame tvrdo zakódované, alebo sa môže meniť. použila na to metódu priming, ktorá znamená, že stačia drobné podnety a keďže je ľudské chovanie oveľa viac automatizované, dokáže na ne reagovať oveľa silnejšie.

(Príkladom je pokus, ktorého sa zúčastnili študenti s porovnateľnými skúsenosťami a znalosťami na univerzite Yale. Rozdelili ich do dvoch skupín, obe sa mali zúčastniť podobnej hry ako je Riskuj milión u nás. Prvej skupine predtým povedali, aby premýšľali nad tým, aké to je byť vysokoškolským profesorom, druhým futbalovým chuligánom. Prvá skupina na otázky dokázala odpovedať s v priemere 55,6% úspešnosťou, druhá len s 42,6% úspešnosťou!)

Gervaisová teda študentom povedala, aby sa sústredili na globálne pozorovacie procesy. Potom im test zopakovala a zistila, že testovaní skutočne zrazu posudzovali ženy oveľa viac celkovo než po detailoch.

Svoje o prsiach vie aj rumunská tenistka Simona Halepová (a jej fanúšikovia). Tá totiž spravila úplne opačný krok, k akému sa väčšina žien utieka. Nechala si chirurgicky zmenšiť prsia, pretože jej zavadzali pri tenise....

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články