Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Od horúčky po meningitídu. Infikované komáre sú už v Európe
Zdielať na

Od horúčky po meningitídu. Infikované komáre sú už v Európe

Možno ste aj vy v posledných dňoch ešte len vybalili kufre z dovolenky pri mori. Ak ste však boli v európskych krajinách ani nie tak ďaleko od Slovenska, pozor! Zmenou klímy sa už napríklad do Chorvátska, Talianska či Španielska dostali komáre, ktoré prenášajú západonílsku horúčku. A tá môže skončiť až zápalom mozgových blán...

Z Talianska sa vrátila s meningitídou

Už nepotrebujete byť ani vášnivým turistom vymetajúcim exotické destinácie, aby ste si domov priniesli chorobu, ktorá vás pripúta na niekoľko týždňov k posteli. Západonílsku horúčku prenáša komár, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou zmenil život aj Jarke. "Vrátili sme sa z Talianska a asi týždeň nato som dostala neznesiteľné bolesti hlavy... To sa nedá ani existovať, ani chodiť. Najlepšie bolo, keď som ležala," komentovala Jarka.

Lekári boli tri týždne bezmocní. Všetky výsledky mala totiž Jarka v poriadku, no bolesti neustupovali. Záhadu vyriešilo až odobratie mozgomiešneho moku. Ukázalo sa, že ide o zápal mozgových blán. Príčinou mohlo byť práve uštipnutie infikovaným komárom, ktorý sal krv na niektorom z cicavcov či vtákov nakazených touto chorobou.

Pozor, nejde o chrípku!

Podľa lekárov je inkubačný čas 2 až 14 dní. Väčšinou sa práve západonílska horúčka podobá na bežnú chrípku. Prídu však bolesti hlavy, celková schvátenosť a bolesť za očami. "Takto hlavu dole som nemohla dať. Nešlo to. A v krížoch som cítila také ťahanie," popísala Jarka.

Očkovanie proti tomuto typu vírusu neexistuje, no zmierniť príznaky ochorenia by podľa lekárov mohlo očkovanie proti našej kliešťovej meningoencefalitíde. A najmä rýchla návšteva lekára.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články