Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Smrtiaci vírus za hranicami. Prenášajú ho komáre
Zdielať na

Smrtiaci vírus za hranicami. Prenášajú ho komáre

Nebezpečný vírus je už za slovenskými hranicami. V Maďarsku sa západonílskou horúčkou nakazili dvaja ľudia. Podľa virológov dokonca nie je vylúčené, že komáre, ktoré vírus prenášajú, sú už aj na Slovensku.

Vysoké teploty, bezvedomie, ochrnutie, postihnutý mozog a mozgové blany či dokonca smrť. Toto všetko môže spôsobiť obyčajné uštipnutie komárom infikovaným západonílskou horúčkou.

Horúčka sa šíri po Európe

Vrámci EÚ bolo toto ochorenie zaznamenané v štátoch ako Grécko, Rumunsko, Taliansko a taktiež aj Maďarsko.  Okrem toho sa smrtiaci vírus vyskytol aj Srbsku a Chorvátsku.

Podľa odborníka na komáre a tropické choroby je dokonca pravdepodobné, že sa infikované komáre nachádzajú aj na Slovensku. "Na Slovenku sa vírus vyskytuje, pretože migrujúcimi vtákmi sa dostane do kontinentov z afrických štátov," vysvetlil odborník na tropické parazity Nasir Jalili.

Vírus šíria vtáky, následne komáre

Práve sťahovavé vtáky sú totiž veľmi častým zdrojom smrtiaceho vírusu. Komár ho prenáša tak, že sa nasaje ich infikovanej krvi a následne poštípe človeka.

 Hoci na Slovensku zatiaľ Úrad verejného zdravotníctva nezaznamenal prípad pacienta so západonílskou horúčkou, samotný vírus u nás virológovia zaevidovali už pred 40 rokmi.

Obyčajný komár, neobyčajná choroba

Navyše, ide o bežný druh komára, ktorý toto ochorenie prenáša a od miesta, kde sa vyliahne môže zaletieť až 30 km. "Lietajú takou rýchlosťou jeden až dva kilometre za hodinu a za noc môže preletieť takých 12 kilometrov," priblížila

Neexistuje liek, ktorý by vyliečil tento vírus, nie je dokonca ani očkovacia vakcína. Celý priebeh ochorenia závisí najmä od imunity. Najrizikovejší sú starší ľudia od 65 rokov a malé deti do 5 rokov. Oni sú náchylnejší, tam môžu byť veľké komplikácie, niekedy aj úmrtie.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články