Lekárom sa nepáči Zákonník práce, obeťou zmien je pacient
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Lekárske odborové združenie žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby parlamentu vrátil na opätovné prerokovanie novelu Zákonníka práce. Ako v otvorenom liste adresovanom hlave štátu uviedol šéf LOZ Peter Visolajský, Zákonník práce obsahuje množstvo špeciálnych znevýhodňujúcich výnimiek pre lekárov, ktorých cieľom je zamaskovať nedostatok lekárov v zdravotnom systéme.
Bude nás operovať vyčerpaný lekár
"Napríklad zvýšenie maximálneho týždenného pracovného času pre lekárov, ktoré novelizácia Zákonníka práce ustanovuje, by malo mať podľa predpisov Európskej únie iba prechodný charakter, teda s pevne určeným termínom ukončenia platnosti," upozorňujú lekárski odborári. Nedostatok lekárov i sestier v slovenských nemocniciach by sa podľa LOZ dal riešiť dodržaním Memoranda, ktoré na sklonku minulého roku podpísala bývalá vláda s lekárskymi odborármi.
Hlavnou obeťou zmien v Zákonníku práce, ktorý znevýhodňuje zamestnancov v zdravotníctve, je podľa LOZ slovenský pacient. Aj vďaka novelizácii Zákonníka práce sa podľa Visolajského bude pri akútnych zákrokoch pravidelne diať to, že nás bude operovať vyčerpaný lekár.
Upozornil, že pri vodičovi z povolania existujú predpisy o povinnej prestávke pre možné ohrozenie života a zdravia účastníkov cestnej premávky. Zmeny v Zákonníku práce podľa LOZ už vôbec nezohľadňujú lekárky - matky, ktoré popri náročnej práci plnia ešte zodpovednejšiu úlohu - byť starostlivou a milujúcou mamou. "Radi by sme Vás upozornili, že 250 hodín nadčasov môže znamenať, že okrem práce od pondelka do piatka, by každú sobotu v roku mali lekárky - matky prísť do zamestnania na päť hodín," uviedlo LOZ v liste prezidentovi.
Výška odstupného?
Od začiatku budúceho roka sa po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoví súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Takémuto zamestnancovi zamestnávateľ poskytne odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zdravotných dôvodov. Výška odstupného bude pritom závisieť od počtu odpracovaných rokov. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú schválil parlament.
Zmeny nastanú aj pri reťazení pracovných pomerov na určitý čas. Kým v súčasnosti je možné uzatvoriť pracovný pomer na určitý čas najviac na obdobie troch rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci týchto troch rokov najviac trikrát, po novom bude možné takýto pracovný pomer dohodnúť najdlhšie na dva roky. V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát.
Poslanci tiež schválili vypustenie niektorých znakov definície závislej práce. Ide o znaky, ktoré hovoria o vykonaní práce na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a o tom, že ide o výkon práce, kde sa opakujú určené činnosti. Ministerstvo práce chce spresnením definície závislej práce zabrániť tomu, aby zamestnanci boli nútení k zmene svojho pracovného statusu, ak majú naďalej vykonávať tú istú prácu.
Nočná od 22:00 do 6:00
Schválená novela Zákonníka práce zavádza zmeny aj pre odborárov. Tí budú mať po novom právo spolurozhodovať o normách spotreby práce, či participovať pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Odbory už pritom nebudú mať povinnosť preukazovať svoju reprezentatívnosť u zamestnávateľa. Zmeny nastanú aj pri nočnej práci. Vykonávať sa bude v čase od 22:00 do 6:00, nie ako tomu je v súčasnosti od 22:00 do 5:00.
V kolektívnej zmluve alebo pracovnej zmluve bude možné dohodnúť aj dlhšie výpovedné lehoty ako stanovuje Zákonník práce. Na ľudí pracujúcich na dohody sa budú vzťahovať aj ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde. Upraví sa tiež konto pracovného času, a to tak, aby bolo možné využiť vyrovnávacie obdobie dlhšie ako 12 mesiacov za podmienky dodržania maximálnej dĺžky pracovného času priemerného týždenného pracovného času 48 hodín v rámci 12 mesiacov.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA