Problémom v osadách aj banálne choroby. Pomôže nový projekt
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Syfilis, žltačka alebo aj tuberkulóza. Pomerne časté ochorenia v osadách však neohrozujú len samotných obyvateľov, ale sú rizikom aj pre ľudí, žijúcich v blízkom okolí. A práve ochranu zdravia ba mal riešiť nový, odvážny projekt.
Na Slovensku máme viac ako 600 osád, kde ľudia žijú naozaj v zlých podmienkach. To sa častokrát odráža na ich zdravotnom stave. Lekári tam preto musia bojovať s viacerými chorobami. "S infekčnými ochoreniami, žltačkou, s ektoparazitmi. Či už sú to vši alebo mrle. Niekoľkokrát do roka máme prípad pľúcnej tuberkulózy," uviedol Peter Marko, praktický lekár zb Kežmarku.
Povedomie obyvateľov osád o ich vlastnom zdraví je však tak malé, že často nevedia riešiť ani pomerne banálne ochorenie ako chrípka či zvýšená teplota. Nie preto, že by nechceli, ale jednoducho nevedia ako na to. "Dieťa malo teploty, a ona mu kúpila pomarančový džús, lebo sú v tom vitamíny a ona si myslela, že keď mu dá džúsik, tak to pomôže," uvádza zdravotná asistentka Iveta Lacková.
Práve s takýmito problémami Rómom už roky pomáha zhruba 40 zdravotných asistentov z mimovládnej organizácie, ktorí zažili naozaj všeličo. "Si predstavte pána po sedemdesiatke, ktorý má epileptický záchvat a ten si myslí, že to je normálne," dodáva Lacková.
Nehovoriac o malých deťoch, ktoré sú často choré a opakovane končia v nemocnici. Taký pediatri mnohé po odchode z pôrodnice viac nevidia. Taká obyčajná vec, ako dostať dieťa na povinné očkovanie k lekárovi, je niekedy nadľudský výkon. "Mojou povinnosťou je ísť do rodín a povedať, áno je to pre tvoje dieťa nutné, aby si tam bol. Bude zdravšie," hovorí lekárska asistentka Iveta Nazarejová.
Za roky práce sa však situácia výrazne zlepšila, čo nám potvrdili aj lekári. Na rok 2013 sa pripravuje nový projekt , do ktorého bude zapojených 13 organizácií, vrátane dvoch ministerstiev. "Mať na konci roka 120 pracovníkov v teréne," uviedla prezidentka ACEC Ľubomíra Slušná-Franz.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA