Ste chorí? Správajte sa ohľaduplne a nasaďte si rúško
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Od začiatku zimy až do jari sa každoročne okrem snehovej kalamity obávame aj sezónnych ochorení. Chrípke, nádche či prechladnutiu neunikne takmer nikto z nás. Každý rok aspoň pár dní strávime s plným nosom a prispievame na blahobyt výrobcov voľnopredajných liekov.
Nemuselo by to byť také akútne, ak by sa chorí správali ohľaduplnejšie. Ideálne by bolo, ak by ostali doma, no skvelú službu dokáže poskytnúť aj obyčajné rúško na tvári.
Na rúško na tvári si treba zvyknúť. Aj pri dýchaní je to istá prekážka, no práve to je účel. Rúško je bariérou pre vdychovanie či vydychovanie baktérií. "Akonáhle zistím, že na mňa ide choroba, mám si dať rúšku a čo najskôr ísť domov," uviedla epidemiologička Zuzana Krištúfková.
Zvýšený záujem o rúška
Na rozdiel od Japonska, či iných ázijských krajín, kde chodia ľudia s rúškom bežne, na Slovensku ho vidíme stále len na lekároch. My ich skôr nosíme doma. To nám potvrdili aj v lekárni, kde je o rúška v tomto období vyšší záujem. "V prípade, že majú chorého, najmä deti, doma vtedy sa pýtajú," hovorí farmaceutka FF UK Magdaléna Fulmeková.
Pred 3 rokmi, v obave pred prasacou chrípkou, sa kde tu už aj na Slovensku objavili ľudia s rúškom. Všetci si ho však nasadili zo strachu, aby neochoreli. No má to byť presne naopak. "Nosiť rúšku má zmysel, ak ju nosia chorí, je to vec ohľaduplnosti voči okoliu," dodáva Krištúfková.
Je síce fajn, ak sa snažia chrániť zdraví, no ak by sa viac snažili chorí, bolo by sezónnych ochorení oveľa menej. Kašeľ a kýchanie priamo ohrozuje ľudí v okruhu minimálne dvoch metrov od chorého, cez rúšku by však preniklo oveľa menej vírusov. "Záleží od typu rúška. Sú také, ktoré majú antivirotický povlak, ktorý zabíja až 99% vírusov," hovorí Krištúfková.
Poslúžia aj lacné rúška
Poslúžia však aj obyčajné lacné rúška z netkanej textílie, ale aj tradičné chirurgické. V podstate čokoľvek, čo vytvorí bariéru medzi dýchacími cestami chorého a okolím, urobí dobrú službu. No pozor, rúška treba často striedať a nesmú byť vlhké, vtedy sa stávajú priepustnými. Použité rúško treba vyhodiť alebo oprať, podľa materiálu.
Na Slovensku zatiaľ k plošnému príkazu nosiť rúška nedošlo, no štát na toto nariadenie moc má. "To môže nariadiť pandemiologická komisia v prípade, že by vznikla na Slovnesku pandémia chrípky," uviedla Lenka Skalická z Úeradu verejného zdravotníctva.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA