Riziká na pracovisku. Postarať sa má zamestnávateľ
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Asi nikto z nás by sa dobrovoľne nestretával s ľuďmi, ktorí majú rôzne infekčné ochorenia, nemajú hygienické návyky a sú úplne zanedbaní. Práve takýto ľudia však takmer denne navštevujú naše úrady a sociálni pracovníci sú v prvel línii. Každý pracovný deň sú tak vystavení riziku vážneho ochorenia.
V kontakte s asociálmi, bezdomovcami
Existujú profesie, ktoré môže ohrozovať vaše zdravie alebo vášho najbližšieho okolia. Niektoré oddelenia totiž denne navštevujú narkomani alebo asociáli. "Môžu prenášať všetky infekčné choroby, ktoré existujú. Parazitárne choroby, ako je svrab, blchy, vši. Očkovaní sme boli v detstve proti tuberkulóze, ale to neznamená, že ju nemôžeme v dospelosti chytiť," vraví praktický lekár MUDr. Valér Husarovič.
Zamestnanci by preto vo vlastnom záujme by mali použiť ochranné prostriedky. "Pracovníkom, ktorí pravidelne chodia do terénu a monitorujú bezdomovcov v lokalite Petržalky, zamestnávateľ zabezpečuje očkovanie proti hepatitíde. Majú aj ochranné pracovné pomôcky," hovorí ďalej hovorkyňa MČ Petržalka Mária Grebeňová-Laczová.
Zákon hovorí jasnou rečou
Nie každý zamestnanec úradu, ktorý prichádza do kontaktu s chorými ľudmi, má takéto ochranné prostriedky k dispozícii. Aj keď zamestnávateľom to nariaďuje zákon.
"Slovenská legislatíva vyžaduje od zamestnávateľov zabezpečiť pre svojich zamestnancov, ak ide o typy rizikových povolaní, preventívne zdravotné prehliadky alebo rôzne typy očkovania a zabezpečiť všetky ochranné prostriedky tak, aby bola zachovaná ochrana ich zdravia a života," vraví hovorca MPSVaR SR Michal Stuška.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA