Oblačno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Zlaté slovenské ručičky, naše vína valcujú
Zdielať na

Zlaté slovenské ručičky, naše vína valcujú

BRATISLAVA / Strieborné a zlaté medaily - slovenské vína opäť dokázali, že obstoja aj vo svetovej konkurencii. Iba nedávno na významnej súťaži vín v Paríži ocenili viaceré slovenské moky.

Dobrý rok pre slovenských vinárov

"Presvedčili konzumenta o vínach z krajiny, ktorú v podstate nepoznali," uviedol enológ fedor Malík.

Nálepka na fľaši síce nie je zárukou toho, že vám jej obsah bude chutiť, ale môže byť istým vodítkom. "Tento rok bol naozaj veľmi dobrý pre slovenské vína. Myslím, že okolo 47 percent slovenských vín uspelo a dostalo medailu, čo je ohromný úspech," uviedol vinár Peter Matyšák. Pezinské vinárstvo Petra Matyšáka si z Paríža prinieslo zlatú medailu za ružový Cabernet, bobuľový výber a ďalšie štyri strieborné medaily.

Sedem ocenení pre vinárostvo Mavin

Mladý vinár Martin Pomfy dostal tiež viacero medailí. Najviac ho asi teší, že svojim červeným vínom takpovediac tromfol domácich. "Získali sme tam celkovo sedem ocenení, zlatú medailu za Cabernet Sauvignon, červený bobuľový výber 2011 a 6 strieborných medailí," teší sa z ocenenia vinár Martin Pomfy z vinárstva Mavin.

Mrva a Stanko opäť neobišli na prázdno

Trnavské vinárstvo, ktoré pred pár rokmi šokovalo svet svojim víťazným ružovým vínom, ani tento rok neobišlo naprázdno. "Získali sme striebornú medailu s Cabernet sauvignonom červeným, získali striebornú s rosečkom sladkým, s rosečkom suchým, a Rízlingom vlašskm a získali sme zlato s odrodou Chardonnay, ktoré nás veľmi teší," tvrdí Peter Stanko z vinárstva Mrva a Stanko.

Ocenení boli aj vinári z Modry. "Toho roku sa nám podarilo získať 2 strieborné medaile, z toho jedna medaila bola pre Rízling rýnsky polosuchý a druhá pre Cabernet Sauvignon polosuchý. Našou filozofiou je hlavne vystihnúť odrodový charakter daného vína," hovorí Karol Šebo zo Chateau Modra.

Máme málo viníc

Keďže však od roku 1989 klesla rozloha slovenských viníc až o dve tretiny, aj keby celý svet bažil po našom víne, jednoducho by sme ho nedokázali vyrobiť viac. "Žiaľ všetky tieto vína sa vyrábajú v homeopatických množstvách, pár tisíc fliaš a nedokážu uspokojiť dopyt," dodáva enológ Malík.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články