V pôrodnici ako na vojnovom poli. Aj mužov to bolí...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Už niekoľko desaťročí americkí odborníci skúmajú tzv. posttraumatický stresový syndróm, ktorý si vo veľkej miere prinášali domov vojnoví veteráni najmä z Vietnamu. Britskí vedci však zaznamenali podobné stavy aj u mužov, ktorí prežívali so svojimi partnerkami komplikovaný pôrod. Predísť tomu by podľa nich mohli predpôrodné školenia pre mužov.
Pôrod ako vojna
Zážitok muža, ktorý asistoval priamo pri pôrode svojej partnerky, môže zanechať rovnaké psychické následky, ako zážitok hrôz vojnových veteránov - tzv. posttraumatický stresový syndróm.
Znamená to, že muž odíde z pôrodnice relatívne v poriadku, no po pár týždňoch v jeho duši prepukne hrôzostrašné peklo. Obraz situácie, ktorú prežil, naň v rôznych obmenách neustále útočí, najmä v spánku. "Sa nám to vráti späť do mysle. Sa nám začne premietať do snov, do správania," tvrdí psychológ Karol Kleinmann.
Britskí vedci zdokumentovali prípady, keď takíto muži nedokázali pracovať niekoľko rokov, iných terorizovanie nočnými morami dohnalo k samovražde. "Pokiaľ je spojenie krvi, šoku, kriku a nejakého napätia," hovorí Kleinmann.
...len pre silné žalúdky...
Keď sa napríklad počas pôrodu objavia nečakané komplikácie. Nie je čas na vysvetľovanie, muž nechápe čo sa deje, nemôže nič urobiť, len bezmocne čakať ako to dopadne.
Niektorí oteckovia majú so sebou čo robiť a dokonca pár je aj takých, čo odpadli. Na Slovensku takéto prípady nie sú. Zrejme preto, že do pôrodnice prichádzajú len silnejšie povahy. Na Západe je to iné. "Sa zúčastnia aj niektoré také slabšie nátury," dodáva Kleinmann. Autori britskej štúdie preto navrhujú, aby muži skôr, než vkročia do pôrodnice, absolvovali preventívne predpôrodné školenie.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA