Pcháme sa liekmi, aj keď ich často ani nepotrebujeme
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Až 47 miliónov Američanov si podľa nedávneho prieskumu myslí, že farmaceutické firmy vyrábajú choroby, aby mohli predávať lieky. Napriek tomu tieto medikamenty celkom ochotne mnohí ľudia papkajú ako cukríky. Veľkú spotrebu máme aj my, na Slovensku. Či už ide antibiotiká alebo voľnopredajné liečivá. A pritom drahú liečbu s vedľajšími účinkami často ani nepotrebujeme - stačila by zmena životného štýlu.
Hýbte sa a jedzte zdravo
Cukrovku, hypertenziu a mnoho ďalších chorôb liečime u nás tabletkami - je to pre ľudí omnoho jednoduchšie, ako zmeniť svoj zaužívaný, no nezdravý životný štýl.
"Civilizačné choroby, ktoré sme si sami privodili zlým životným štýlom, je dobré a správne začať riešiť správnym životným štýlom," hovorí liekový analytik Peter Stanko.
A teda kvalitnejšou stravou, pozitívnejším postojom k životu a pohybom. Možno si poviete, že to je len klišé, ale funguje to. Lekári snímajú o tom, aby sme my, pacienti, boli disciplinovanejší. Liečiť ľudí, ktorí kazia lekárovi robotu, nie je med lízať.
Štatistika hovorí jasnou rečou
Vyčítajú nám najmä prejedania sa. "Brušný tuk je de facto továreň, kde sa pripravuje cukrovka. Tam sa pripravuje vysoký krvný tlak, porážka," vraví všeobecný lekár Peter Lipták.
To, že žijeme, nezdravo, sa prejavilo už aj na štatistike. "Žijeme krátky život bez choroby, tu už v 50 majú ľudia kadejaké choroby. Inde vo svete tak v 65," hovorí Lipták.
Téme sa venuje reportérka Beáta Ksenzsighová. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA