Alergia prekvapí aj na dovolenke, takto sa ochránite
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Kým pred sto rokmi ju takmer nikto nepoznal, dnes s ňou má problém každý piaty Slovák. Ľudia, ktorí ňou trpia o nej tvrdia, že je celkom tajuplná. Nikdy totiž neviete, kedy a kde vás zastihne.
Buďte opatrní pri jedení exotických pokrmov
Alergia vás môže prekvapiť aj na dovolenke. Cudzokrajné potraviny bývajú spúšťačom alergií najčastejšie a mali by ste na to myslieť aj počas tohtoročnej dovolenky. "Hlavne tie lahôdky. Človek tam príde, niečo zje a môže potom zvyšok celej tej dovolenky tam mať nejaké problémy," varuje všeobecný lekár Peter Lipták.
"Kraby a mušle a tak ďalej tam býva veľmi kombinovaná reakcia potravinová zase s inhalačnými alergénmi na roztoče," uviedla alergiologička Katarína Bergendiová. Na dovolenke vás môže potrápiť aj alergia na slnko. Prejavuje sa svrbením a sčervenaním kože. Pomáhajú antihistaminiká, dlhé rukávy a tieň.
Zoberte si injekciu proti uštipnutiu
Niektorých alergikov môže nepríjemne podráždiť chlór a iné chemikálie v hotelovom bazéne. To však ešte nie je nič oproti uštipnutiu hmyzom. Niekedy je totiž aj smrteľné. "Tak určite injekciu proti takejto reakcii treba mať so sebou a môžete s ňou zachrániť aj druhého človeka," dodáva Lipták.
Astmatikov pre zmenu potrápi jemnučký piesok na pláži alebo púštny prach. Patálie s alergiu Slováci dobre poznajú. "Na Slovensku je evidovaných vyše 400 000 pacientov s alergickou nádchou, asi 190 000 pacientov trpí bronchiálnou nádchou," uviedol Peter Bubla, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií.
2025: viac ako 100 miliónov astmatikov
Keďže naše životné prostredie sa rozhodne nezlepšuje, bude ich ešte oveľa viac. "Americká akadémia pre alergiu, astmu a imunológiu predpokladá do roku 2025 nárast počtu astmatikov o viac ako 100 miliónov. Každoročne je toto zatiaľ neliečiteľné ochorenie zodpovedné za približne 250 tisíc predčasných úmrtí," dodáva Bubla.
Téme sa venuje reportérka Beáta Ksenzsighová. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA