Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Stopne zlodejov aplikácia? Software ochráni telefón aj šteklivý obsah
Zdielať na

Stopne zlodejov aplikácia? Software ochráni telefón aj šteklivý obsah

BRATISLAVA / Je krádež mobilných telefónov nepotrestaným zločinom? Mnohí z Vás nám cez sociálnu sieť potvrdili, že dostať späť ukradnutý telefón je skôr výnimkou ako pravidlom. Dokonca tvrdíte, že polícia vám už pri spisovaní trestného oznámenia povedala, že ho vôbec hľadať nebudú, pretože nebol dosť drahý. Tým by však porušili zákon.

O hľadaní telefónu rozhoduje cena

Prezídium ale delenie na dosť a nie dosť drahé telefóny tvrdo odmieta. Zákon im káže hľadať každý ukradnutý kus, ktorý má hodnotu nad 266 eur. Čo v ére smartfónov znamená takmer každý. "Polícia využíva aj ich IMEI čislo, vďaka ktorému vieme identifikovať telefónne číslo, ktoré aktuálne ten telefón používa a zahájime ďalšie kroky," upresnil Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru SR.

Polícia nemôže hľadať každý telefón

Ak je v mobile vložená neregistrovaná SIM karta, alebo sú údaje o majiteľovi falošné, stopa sa stráca. Polícia totiž na hľadanie ukradnutých vecí nemôže využívať lokalizáciu zariadenia. "Lokalizáciu mobilného telefónu využívame iba pri hľadaní nezvestných osôb," dodal Slivka. "Oni to vedia pomocou tzv. BTS, čo sú základné stanice, na ktoré sa pripája ten telefón," vysvetľuje Ondrej Macko, šéfredaktor PC revue.

Aj na hľadanie telefónu už existuje mobilná aplikácia

Na podobnom princípe fungujú aj bezplatné aplikácie, ktoré majú suplovať práve prácu policajných vyšetrovateľov. Využívajú na to signál GPS, alebo lokalizáciu internetového pripojenia. Vďaka tomu zúžia výber z celej republiky na dve ulice, čo však znamená 50 až niekoľko 100 potenciálnych páchateľov. "Minimálne by som ho vedel sledovať kam sa pohybuje, ale v praxi je to nerealizovateľné," myslí si Ondrej Macko.

Kým polícia nezačne ísť zlodejom tvrdo po krku, krádeže sa zo Slovenska nestratia, ale možno im výnosné podnikane stopnú práve tieto aplikácie. Mobil síce nenájdete, ale aj na diaľku z neho môžete vymazať všetok obsah a telefón zablokovať. "Tie údaje sú nekedy vzácnejšie ako cena telefónu," dodal Macko.

Téme sa venuje reportérka Dana Strculová. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Už 10 rokov sa šíri internetom správa o podvodníkoch, ktorí vám môžu jedným telefonátom znepríjemniť život. Na konci varovnej správy je podpísaný pracovník jedného z mobilných operátorov. Ide však o takzvaný HOAX.

TV JOJ

Súvisiace články