Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Výbuchy a oheň. Skryté nebezpečenstvo v elektronike
Zdielať na

Výbuchy a oheň. Skryté nebezpečenstvo v elektronike

BRATISLAVA / Väčšina z nás je dennodenne obklopená vyspelými technickými výrobkami. Ich úlohou je uľahčiť nám život, zjednodušiť a urýchliť prácu, či postarať sa o zábavu. A väčšinou to aj robia. Až kým nenastane nejaká chyba... ako sa to stalo aj nášmu kolegovi Petrovi Petrusovi.

Takáto situácia je skôr raritou

"Raz v noci som doma pokojne ležal a počul som také divné praskanie, nevedel som, o čo ide, až postupom času som pochopil, že začalo zdúvať tento môj laptop a vytrhávalo postupne tento môj šróbik, ktorý to držal," hovorí redaktor Novín o 17:00 Peter Petrus.

S Petrovou batériou sa stalo niečo, čo sa za bežných okolností nestáva. "Udiala sa situácia, ktorá sa stáva jedna zo státisícov, z milióna, je to úplná náhoda," hovorí odborník na počítačové technolóogie Jozef Orgonáš.

Treba okamžite prestať pracovať

"Už ho nepoužívam, mám iný, ale tento zostáva ako historický kus," priznáva Peter. Teoreticky mohla batéria aj vzbĺknuť či vybuchnúť - čo sa bežne stáva iba ak batériu násilím narušíte či prehrejete.

"Batéria obsahuje aj látky, ktoré sú organické rozpúšťadlá, ktoré sú horľavé kvapaliny, obsahuje látky, ktoré obsahujú veľké množstvo kyslíka a za určitých okolností môže dôjsť k reakcii týchto látok vnútri batérie a k výbuchu batérie s následným požiarom," dodáva Orgonáš.

Pri prípadnom požiari akumulátorového článku vzniká veľmi vysoké teplo a uvoľňujú sa rôzne plyny. "Ak by sme niečo takéto videli, dym, oheň, zväčšovanie batérie, treba s tým zariadením okamžite prestať pracovať, vytiahnuť ho z elektrickej siete," hovorí odborník.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články