Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Váš zdravotný stav na sieti? Čoskoro realita
Zdielať na

Váš zdravotný stav na sieti? Čoskoro realita

BRATISLAVA / Zdravotný stav každého z nás bude na sieti. To nie je žiadna fikcia, ale realita. Ministerstvo zdravotníctva v polovici budúceho roka spúšťa skúšobnú prevádzku elektronických zdravotných kariet. A od roku 2016 by to už malo fungovať naostro.

Lekári zatiaľ nevedia

Takzvaná elektronická zdravotná karta je ako klasická papierová, akurát, že tak nevyzerá. Elektronická karta je uložená v centrálnom systéme a pri návšteve špecialistu ju nemusíte nosiť so sebou. O pár dní si to niektorí pacienti vyskúšajú.

"Pacienti budú zapojení do skúšobného projektu," upresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Zoznam pacientov stále nie je známy, ani samotní lekári nevedia podrobnosti. "Detaily neviem," povedal všeobecný lekár Valér Husarovič.

Ľudia si nepamätajú

Aké vyšetrenia a prehliadky máte za sebou a aké lieky beriete. Všetky tieto citlivé údaje už nebudú v papierových kartách uložené u lekárov, ale na sieti. "Už pred 20-timi rokmi bolo neskoro," myslí si Valér Husarovič.

Úrazy po ktorých o sebe ani nevieme. Malé klamstvo počas vyšetrenia. Zastupovanie vášho lekára jeho kolegom počas dovolenky, prípadne návšteva iného. Toto sú situácie, kedy dostávame najčastejšie otázku na ktorú často nepoznáme odpoveď. Aké lieky ste naposledy brali? "Ľudia si nepamätajú názvy liekov," dodal lekár.

Nehovoriac o pacientoch, ktorí ich chcú utajiť. Tajné už onedlho ale bude verejné. Elektronická zdravotná knižka ale nebude online. Údaje o pacientoch budú uložené do virtuálnej siete, ku ktorej bude mať prístup pacient a jeho všeobecný lekár. Tí dúfajú, že bezpečnosť tak bude zaručená.

Bezpečnosť

Realizátori projektu bezpečnosť zaručujú aj tým, že údaje ako meno a diagnóza budú zvlášť uložené. "Ani administrátor, ani hacker sa nedostane k údajom a nedokáže spárovať tieto klinické a demografické údaje, ktoré sú v ňom uložené,"vysvetľuje Peter Bubla z Národného centra zdravotníckych informácií. Pričom k údajom z elektronickej zdravotnej knižky sa dostane len pacient a jeho všeobecný lekár. Špecialista sa dostane len k časti údajov.

"Ak bude potrebovať prístup k viacerým údajom, môže tak učiniť, ale len na základe súhlasu pacienta," dodáva Bubla. Samozrejme chybičky a detaily tohto systému odhalí až samotné testovanie, ktoré začne počas budúceho roka. Postupne sa doň budú zapájať ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, teda lekárne, ambulancie, laboratória a to až do prvého januára 2016, kedy je jeho používanie povinné pre všetkých.

Téme sa venuje reportér Ján Baček. INFORMÁCIE ONLINE TU.

ISIFA

Súvisiace články