Vírusy útočia. Ktoré vám môžu ublížiť najviac?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Tichučko si žijú v našom tele, vytvoria si infekciu a potom už iba čakajú na svoju šancu. Sú to herpetické vírusy, ktoré sa väčšinou prejavia ako škaredý opar na tvári alebo tele. V istých prípadoch však vedia byť také nebezpečné, že ohrozia ľudský život.
Už malé deti ho majú
Herpesovú infekciu v tele má takmer každý. V každom druhom prípade sa však vírus aktivuje. Najčastejšie ide o herpes simplex. Ten sa prejaví ako opar na perách, v okolí pier, na nose, ale aj v uchu či v oku. Vírus sa zvykne usadiť už v telách malých detí.
"Zvyčajne vo veku okolo piatich rokov, to je čas, kedy už stratili protilátky, ktoré získali od matky," hovorí virologička Prof. RNDr. Jela Mistríková, DrSc.
Vírus väčšinou vyčkáva v trojklannom nerve. Ak sa už raz aktivuje, lekári hovoria o nevyliečiteľnej chorobe. "To, čo ho reaktivuje, je ultrafialové žiarenie, stres, zvýšená teplota, znížená imunita v dôsledku nejakých iných ochorení," dodáva virologička.
Pomôžu imunologické krvné testy
Virológovia hovoria o 8 typoch herpetických vírusov. Niektoré z nich sú natoľko nebezpečné, že môžu vážne ohroziť zdravie či dokonca spôsobiť smrť. "Cytomegalo vírus patrí k tým, ktoré najčastejšie poškodia plod," vysvetľuje virologička.
To, ktorý z vírusov vám v tele prebýva, je možné zistiť imunologickými krvnými testami. Vírus z tela síce nedostanete, liekmi sa však dá jeho aktivácia oddialiť. Vlastný uterák, pohár a podľa možností jednorázový príbor. Toto je vraj najlepšia prevencia. A hlavne, žiadne bozky na pery, ktoré zdobí herpes.
Téme sa venuje reportérka Slávka Dvořáková. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA/ilustračná