Zatiahnuté
Bratislava
Miloš
23.1.2025
Fajčíte v prítomnosti detí? Mimo Slovenska hrozí basa
Zdielať na

Fajčíte v prítomnosti detí? Mimo Slovenska hrozí basa

BRATISLAVA / Ak fajčíte, mali by ste vedieť, že vaše malé deti fajčia viac ako vy. Hovorí sa tomu pasívne fajčenie a každý deň sú mu vystavené milióny detí. Krutou iróniou je, že týmto deťom najviac ubližujú práve rodičia. Zmeniť by to mohol u nás prísny zákon, aký napríklad zaviedli aj vo Veľkej Británii.

130x viac kacinogénov do tela

Deťom sa pri pasívnom fajčení dostane do pľúc 20x viac nikotínu a 130x viac karcinogénov ako fajčiar, ktorý fajčí tzv. hlavný prúd. "Rozumný rodič pri dieťati nefajčí," hovorí prednosta Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie LF SZU a UNB Martin Březina.

Deti majú nízku hmotnosť. Ich pľúca sú menšie a rýchlejšie dýchajú. Za rovnaký čas vdýchnu omnoho viac škodlivých látok. Ich imunitný systém je menej vyvinutý a ľahko u nich dôjde k rozvinutiu infekcií dýchacích orgán. "Pasívne fajčenie môže narušiť ich samo-očisťujúce schopnosti pľúc a môže zvýšiť náchilnosť na respiračné infekcie," hovorí Březina. 

Trestné stíhanie za fajčenie v aute pri deťoch

"Ak by sa deti vystavovali takémuto fajčeniu v aute, tak tam môže dôjsť k problémom dýchacích ciest, k dráždivému kašľu...," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická. 

Vo Veľkej Británii tento týždeň parlament schválil zákon, ktorým budú rodičov trestne stíhať za fajčenie v aute v prítomnosti detí. Funguje to už v Austrálii, Kanade, Bahrajne, niektorých štátoch USA, či v Spojených Arabských Emirátoch. "...Na európskej úrovni stále prebiehajú rokovania, takže nie je vylúčené, že by sa venovali aj tejto otázke, čo sa týka zákazu fajčenia v aute," dodala Skalická.

Březina: toto sa nemá robiť legislatívne

Docent Březina je však zásadne proti. "Vymýšľajú takéto voloviny. Jednoducho toto sa nemá robiť legislatívou, toto sa má robiť mäkkými metódami, presvedčovaním. Keby sme toto my prijali ako legislatívu, tak by sme museli pozatýkať všetkých príslušníkov niektorej menšiny etnickej, pretože tie ich deti ešte aj na druhý deň, keď ich prijmeme, tak smrdia ako keby boli vyúdené od cigaretového dymu," dodáva Březina. 

Súvisiace články