S nadváhou a obezitou údajne bojujú najmä chudobní ľudia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Kedysi boli kypré tvary výsadou šľachty, dnes je to naopak. S nadváhou a obezitou údajne bojujú ľudia, ktorí žijú od výplaty k výplate. Na zdravé potraviny jednoducho nemáme peniaze. Kupujeme to, čo je lacné a v čo najväčšom balení. Lacné však nemusí znamenať lacnejšie. Ľudia, ktorí sa stravujú nesprávne, v skutočnosti prejedia oveľa viac peňazí.
O polovicu menej
Do našich domácností sa pomaly zakráda chudoba a z peňaženiek sa ťažko vyťahuje každé jedno euro. "Hľadáme akcie a potom nakúpime," tvrdia obyvatelia Bratislavy.
Za raňajky, obed, večeru aj čosi na zahryznutie sme v zdravej verzii zaplatili viac ako 13 eur, v lacnejšej len 7. Prvý pohľad však môže byť poriadne záludný. "Potraviny, ktoré majú nižšiu cenu, sú vyrobené z lacnejších surovín," informuje odborníčka na zdravú výživu Katarína Skybová.
Obézni jedia nekvalitne
Obsahujú viac tukov, menej vlákniny a smutne málo všetkých ostatných nutričných hodnôt. To znamená, že aj keď si navaríte veľa a lacno, o hodinu opäť prichádza hlad. Opäť si naložíte veľa a lacno a o hodinu budete opäť útočiť na ďalšiu porciu. Žalúdok je plný, ale telo nedostalo výživu. Pýta si viac a čím viac zjete, tým viac peňazí vás jedlo bude stáť.
"Ľudia, ktorí majú nadváhu, obézni ľudia, často jedia málo kvalitnú stravu vo veľkých množstvách," dodáva Skybová. Uvedieme príklad. Šunka, ktorá obsahuje 90 percent mäsa a druhá šunka je v podstate múka a tuk s príchuťou šunky. Obidve kôpky však majú rovnakú výživovú hodnotu.
"Čiže na to, aby sme sa nasýtili, musíme zjesť viacej, čo sa v konečnom dôsledku môže cenovo vyrovnať," dodáva odborníčka na výživu.
ISIFA