EXKLUZÍVNE ZÁBERY. Takto to vyzerá v laboratóriu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KOŠICE / Viete čo sa deje s vašou krvou po odbere u lekára? Chorobu môže totiž určiť až po dôkladnom vyšetrení z krvi. Do laboratória sa nedostane len tak niekto, tu sú exkluzívne zábery...
Ľudská ruka sa skúmavky nedotkne
Potom ako krv príde do laboratória, prevezmú ju laborantky a prechádza špičkovými prístrojmi. "Sa potom ľudská ruka tejto skúmavky nedotkne," hovorí manažérka laboratórnej diagnostiky Anna Kováčová.
Ak ste si mysleli, že každá vzorka putuje pod klasický mikroskop, tak sa mýlite. je to automatická linka, ktorá napríklad pripomína pás na výrobu áut. "Táto linka je nastavená na kapacitu približne 5 až 6 000 denne," hovorí generálny manažér laboratórií.
Až 60 000 výsledkov
To znamená, že ak lekár žiada vyšetrenie viacerých parametrov (napr. cholesterolu, bielkovín, cukrov), pri jednom pacientovi je to asi 10 hodnôt. za deň spracujú v laboratóriách obrovské množstvo údajov. To číslo znie až neuveriteľne. "50 a 60 000 výsledkov," dodáva Bardún.
Z celej linky sa to najdôležitejšie s krvou odohráva v robotických boxoch. "Tu sú ihly, ktoré keď už vedia, že tu príde cholesterol, tak to napipetujú. A už beží reakcia " dodáva Anna Kováčová. A výsledok do počítača k lekárovi...
Okamžitý výsledok
V laboratóriách je aj také oddelenie, ktoré slúži lekárom z operačných sál. pracujú tu s kúskami ľudského tela. A výsledok musí byť okamžitý. "V týchto nádobách sú jednotlivé orgány, ktoré budeme diagnostikovať," opisuje garant biopsie Peter Bohuš. "Dokážeme určiť orientačnú diagnózu v priebehu desiatich minút. Či áno, či nie. Či operatér môže ukončiť operáciu alebo má operovať ďalej," dodáva Bohuš.