Zatiahnuté
Bratislava
Milan
27.11.2024
Odpojenie dieťaťa od prístrojov. Na toto má rodič právo
Zdielať na

Odpojenie dieťaťa od prístrojov. Na toto má rodič právo

BRATISLAVA / Rodičia, ktorých ťažko choré dieťa chcú lekári odpojiť od prístrojov, prežívajú skutočné peklo. Nevedia kedy sa to stane, ako sa to stane, či môžu byť v tom momente pri ňom. Práve príbeh a smrť 14-ročného Maroša, ktorého v bansko-bystrickej nemocnici odpojili od prístrojov vyvoláva otázky, načo má v tej chvíli rodič vlastne právo...

Chceli rozhodnúť sami

"My sme potrebovali možno len pár dní na vyrovnanie sa. Aby sme povedali sami, kedy to urobiť. Bolo by to naše rozhodnutie," povedala matka Maroša (14), ktorého lekári odpojili od prístrojov.

Ocitnúť sa v situácii ako pani Elena je pri deťoch skôr výnimka. I keď stáva sa to. "Nenávidím tento štát za to, že nemôžem rozhodovať o svojom synov. Oni ho chcú odpojiť," povedala krátko pred odpojením Elena. "O tom, že nastala mozgová smrť rozhodne konzílium  ktoré sa skladá z troch špecialistov. Po vyhlásení o mozgovej smrti nie je možné už resuscitovať. Existuje len výnimka, že udržia krvný obeh a len preto že ide o následnú transplantáciu iných orgánov," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Lidinská.

Platná legislatíva a zaužívané lekárske postupy

Odmietnutie žiadosti, prosby či naliehania rodičov o oddialenie odpojenia od prístrojov teda nie je o necitlivom prístupe lekára. Ak nastane mozgová smrť, lekár len postupuje v zmysle platnej legislatívy a zaužívaných lekárskych postupov. "Ja som prosila sestričku, aby ho aspoň držala za ruku. Aby neodchádzal ako pes sám, nikomu to neprajem," povedala Marošova matka.

Či stáť alebo nestáť pri posteli keď dieťa z tohto sveta odchádza, je len na rozhodnutí rodiča. "V takýchto prípadoch rešpektujeme želanie rodičov a umožníme im byť pri dieťati až do tej poslednej chvíle. Častejšie v praxi sa stretávame s tým, že rodičia sa s dieťaťom rozlúčia skôr a pri tej úplnej poslednej chvíli už si neželajú byť," tvrdí hovorkyňa Detskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Dana Kamenická.
SYN: dana kamenická, hovorkyňa DFNsP

Je to o etike...

Slovo, vetu, či paragraf pre rodiča v najsmutnejšom okamihu ale v zákone nenájdete. Je to len o etike, citlivosti a prístupe lekára k príbuzným pacienta.
Nezisková organizácia, ktorá vykonáva činnosť detského hospicu pomáha rodičom už roky. "Tam je veľmi dôležité pochopenie situácie. To správne vysvetlenie, prístup, usmernenie, individuálne predvídať ako pristupovať k rodičovi," myslí si Mária Jasenková detského hospicu Plamienok.

Súvisiace články