Za úspechom Cibulkovej je mentálny tréning. Vyskúšajte ho aj vy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Viete, aký je rozdiel medzi úspešnými a menej úspešnými ľuďmi? Veľký. Aj keď vedľa seba postavíte dvoch rovnako vzdelaných, skúsených či talentovaných ľudí, nemusia byť rovnako úspešní! Svoj život totiž nedržíme vo svojich rukách, ale vo svojej hlave. Dokonalým príkladom je naša tenistka Dominika Cibulková, z ktorej sa v priebehu 9-tich mesiacov jedna z najlepších hráčok sveta! Vďaka mentálnemu tréningu.
Najnáročnejšie cvičenia
60 percent úspechu alebo neúspechu skutočne nosíme vo svojej hlave. Ale prepnúť sa na úspech nefunguje ako diaľkové ovládanie na televízor. Tréning mysle patrí k tým najnáročnejším cvičeniam vôbec. "Mentálny tréning mi pomáha zvrátiť stav zápasu," hovorí Dominika Cibulková.
"Tá dennodenná mravčia práca potom prinesie výsledky," hovorí mentálna trénerka a fyzioterapeutka Iveta Stanková. KOM.: Cvičí sa 7 dní v týždni, bez ohľadu na víkendy a sviatky. Dominika musí denne odpovedať na 16 rôznych otázok. "Sa týkajú jej prípravy na tréning, jej zhodnotenia tréningu a potom sú pripravené otázky predzápasové a pozápasové," hovorí Stanková.
Relaxačné a koncentračné cvičenia
Okrem toho si musí poctivo písať denník. "Tesne po zápase, aby tam nebola ovplyvnená hodnotením trénera," tvrdí Iveta Stanková. "Napíšem si ako a čo a potom to spolu preberieme," opisuje postup Dominika.
Neoddeliteľnou súčasťou sú tiež relaxačné a koncentračné cvičenia. Sústredenie sa na úspech totiž úspech skutočne prináša. "Predstavuje si ten pohyb s raketou a ten pohyb aj urobí, aby si to zautomatizovala. Ono to totiž funguje tak, že takýmto naučením kedykoľvek zatvorí oči, kedykoľvek si to vybaví. Dokáže to urobiť tak, ako ona potrebuje," tvrdí Stanková. "Nie je to jednoduché. Jasné, že v tom nie som majster v tom. Pracujeme na tom, pomaličky postupne sa to viac zdokonaľuje," dodáva Dominika.
Tréning vhodný pre každého
Mentálny tréning je vhodný pre každého, kto je presvedčený, že má na viac, ale... Odstrániť to ale je totiž rovnako náročné ako bojovať s fóbiami. Je to tiež iracionálny strach, len nie z hmyzu, ale z neúspechu.
Trénerka odporúča písať si denník, ktorý nám s odstupom času ponúkne iný pohľad na veci a ukradnúť si niekoľko minút denne iba pre seba. "Každý deň by sme mali byť pár minút sami so sebou. Zatvoriť si oči a v podstate nemyslieť na nič. Keď si to človek vyskúša, je to strašne ťažké," hovorí Iveta Stanková.