Jasno
13°
Bratislava
Richard
3.4.2025
Jazdíte na zimných pneumatikách? Pozor, ide o život
Zdielať na

Jazdíte na zimných pneumatikách? Pozor, ide o život

BRATISLAVA / So zimou sa síce rozlúčili už takmer všetci lyžiari, ale niektorí vodiči sa nie a nie vzdať zimných pneumatík. Vraj to šetrí čas aj peniaze. Avšak zimná pneumatika je úplne iná a na letných cestách vás môže škaredo zradiť.

Zimné pneumatiky sú najhoršie

Hoci si mnohí z nás myslia, že zimné pneumatiky môžeme používať aj v lete, zdanie klame. Práve v krízovej situácií môžu pneumatiky majiteľa vozidla zradiť. "Často sa o tom hovorí, ale doposiaľ neboli k dispozícií žiadne parametre," uviedol dopravný konzultant Maroš Palesch.

Autoklub Českej republiky preto postavil v rámci pokusu na dráhu osobné auto a niekoľko sád pneumatík. Medzi nimi boli letné, už nevyhovujúce letné pneumatiky a dve sady zjadzených zimných pneumatík, ktoré niektorí vodiči tak radi ničia aj v letnom období. "Z testov vzišlo, že zimné pneumatiky dopadli ďaleko najhoršie," ozrejmil Václav Špička z Autoklubu českej republiky.

Dlhšia brzdná dráha

V krízových situáciách však veľakrát ide o život. Zimná pneumatika totiž nebrdzí!"Namerali sme o 20 až 30 metrov dlhšiu brzdnú dráhu," doplnil Špička.

Pri rýchlosti 100 kilometrov za hodinu môže byť prudké brzdenie nebezpečné, a to nielen pre vodiča, ale aj posádku. Letné pneumatiky sa prestanú krútiť pri rýchlosti asi tridsiatich dvoch kilometrov, zimné až v šesťdesiatich.

"Fyziku neoklamete a keď si už fyzika, najmä fyzikálne zákony začnú robiť svoje. Zákony odrazu, dopadu, nárazu a iné, tak v tom prípade už nie je čo dodať," upresňuje dopravný konzultant.

Pohoreli na testoch na vode

Najhoršie však dopadli pneumatiky pri testoch na vode. To isté auto s letnými pneumatikami sa do nebezpečného aquaplaningu dostáva až pri rýchlosti nad 80 kilometrov za hodinu. Avšak so zimnými gumami je potrebná rýchlosť oveľa nižšia, čiže vás to môže chytiť pokojne aj v meste. "Pri zimných ojazdených pneumatikách bola strata kontaktu už pri 60 kilometroch za hodinu," doplňuje Špička.

"Výhovorky vodičov neobstoja, pretože do situácie, keď sa treba vyhnúť prekážke a rýchlo reagovať, sa môže dostať každý," konštatuje Špička. "Zväčša si to ľudia uvedomia, až keď je neskoro, až keď sa niečo stane. nedaj boh, by to malo nielen devastačné, ale aj tragické účinky," uzatvára dopravný konzultant.

Súvisiace články