Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Bytové krádeže? Pozrite si návod, ako sťažiť život zlodejom
Zdielať na

Bytové krádeže? Pozrite si návod, ako sťažiť život zlodejom

BRATISLAVA / Na Slovensku denne vykradnú približne päť bytov. Za minulý rok bytoví zlodeji spôsobili škodu za viac ako 4,5 milióna eur a pritom stačí tak málo. Byť pozornejší a všímať si okolie vášho domu.

Všímajte si detaily

Ráno cestou do práce bývajú niektorí z nás v strese, pretože meškajú či nestíhajú. Večer prichádzajú domov zväčša unavení. Posledné, čo si všímajú, je podozrivý pohyb okolo domu, či detialy ako otvorená brána. A to je chyba! Práve na tento nepozorný moment striehnu zlodeji.

Bezpečnosť pritom závisí od dodržiavania jednoduchých pravidiel, ktoré väčšina ľudí pozná, a predsa sa stane, že ich podcení alebo usúdi, že riziko nehrozí.

"V minulom roku sme zaevidovali viac ako 1700 krádeží do bytov, kde bola spôsobená škoda podľa našich odhadov viac ako 4,5 milióna eur," uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Michal Slivka.

Pár osvedčených pravidiel

Jednoduché pravidlo znie, vždy zatvárajte okná. Nech sú akokoľvek malé, niktdy nie sú dostatočne malé, aby ich zlodej nevyužil. Ďalšie užitočné pravidlo, nenechávajte kľúče v zámku a ani na takzvaných "tajných miestach". Zlodej ich pozná rovnako dobre ako majiteľ. Hlavne, vždy pri odchode z domu skontrolujte, že brána za sa vašim chrbtom skutočne zatvorila.

"Keď vlastník zistí, že sa brána nedovre, bolo by najlepšie kontaktovať technika alebo domového dôverníka alebo zástupcu vlastníkov, ktorý to buď opraví sám alebo dá podnet na správu a my tam pošleme hneď servis, aby zabezpečil zatváranie brány," ozrejmil technik správcovskej spoločnosti Ladislav Huszák.

Byty vykrádajú celoročne

Ak sa zlodej dostane do brány bytovky, má polovicu cesty úspešne za sebou. Na to, aby sa dostal do neiktorého z bytov, mu následne stačí len pár sekúnd.

"Pivnice najčastejšie vykrádajú v zimnom období, kedy je viac tma a ten pohyb ľudí je taký, že sa ponáhľajú do teplúčka, do bytu. Nesledujú okolie. Byty sú celoročný fenomén, ale hlavne asi keď sú ľudia na dovolenkách," dopĺňa technik.

10 až 15 rokov

Zlodejov dokáže odradiť aj napríklad vedomie, hoci klamné, že dom je obývaný. A to aj v prípade, že sa vzdialite na nejaký čas. Jednoduchšie je poprosiť susedov, aby si všímali vaše obydlie, ako sa vrátiť do vykradnutého bytu.

Dôležité sú aj detialy. Pokiaľ dom vyzerá luxusne, je magnetom pre zlodejov, pretože predpokladajú bohatý lup. "Páchateľom za krádež vlámaním hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, v závažnejších prípadoch na 10 až 15 rokov," upresnil hovorca.

Pýtajte sa

Staré známe pravidlo, ktoré nás učili naše mamy, "cudzím ľuďom neotváraj a s cudzími sa nerozprávaj", je naozaj pravdivé. Otvárať sa skutočne oplatí osobám, ktoré poznáte, alebo viete, že na návštevu prídu. Ak neznámy návštevník žiada o vpustenie do spoločných priestorov domu, slušne ho radšej oboznámte, nech ho pustí osoba, za ktorou prišiel. Absolútne na mieste sú aj otázky, za kým ide, čo vo vašom dome hľadá. Totiž osoba sa pohybuje aj po vašom vlastníctve, môžete od nej odpovede žiadať.

Téme sa venuje reportér Juraj Hajdin. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Súvisiace články