Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Na rakovine je najhoršia samota, tvrdia onkologickí pacienti
Zdielať na

Na rakovine je najhoršia samota, tvrdia onkologickí pacienti

BRATISLAVA / Čo je najhoršie na rakovine? 174 pacientov z 300 odpovedalo, že je to samota. Tu je spoveď ženy, ktorá otvorene porozprávala, čo chcela od svojich blízkych počuť.

Strach zo smrti

Rodiny často nevedia, ako sa k chorému správať. Motivovať ho, aby sa chorobe vysmial a bojoval zo všetkých síl, môže byť deprimujúce a neraz sa to končí odcudzením. "Možno som vtedy najviac potrebovala počuť, že aj oni sa boja, že ma stratia. Aj oni sa boja, že prídu o milovanú osobu," opísala onkologická pacientka.

Rakovina vaječníkov rýchlo metastázuje v prsníkoch aj v pľúcach. "Celá som sa triasla a prvé čo mi napadlo bolo, že zomriem," spomína. Ale o strachu a smrti nechcel nikto hovoriť a tak aj táto žena zostala so svojimi vnútornými démonmi úplne sama. "Po prvej vete ťa zastavia: Nehovor o tom, to bude dobré, jednoducho buď ticho," objasnila. 

Podpora zo strany príbuzných

"Niektoré očakávania sú nereálne, pretože keď je pacient v procese liečby a má nežiaduce účinky liečby, nemôžeme od neho očakávať, že bude pozitívne naladený," objasnila onko-psychologička Ligy proti rakovine Andrea Križanová.

"Blízki príbuzní onkologických pacientov v snahe veľmi im pomôcť, im vlastne poškodzujú," objasnila prezidentka občianskeho združenia Europacolon Jana Španková-Pifflová.

"Pokračovalo to tým, že som plakala v noci na záchode alebo v sprche. Jednoducho tam, kde som bola sama,"
opísala najťažšie chvíle pacientka.
Rakovina je diagnóza celej rodiny a ak si vážnosť situácie nedokážeme priznať a otvorene o nej hovoriť, našim blízkym vraj nepomôžeme, ale môžeme im ublížiť ešte viac.

"Zrazu máte pocit, že ste na celé ochorenie sami," potvrdila pacientka. Depresie priebeh ochorenia ešte zhoršujú, pretože oslabujú imunitný systém. Bojovými pokrikmi v tomto prípade vojnu naozaj nevyhráte.

Správne slová

Onko-psychológovia odporúčajú pozorne počúvať a pýtať sa na to, čo chorý v ťažkých chvíľach prežíva. Slová, ktoré ubližujú nám, ich totiž liečia. "Stačilo, aby som počula, že sa tiež boja a že sú v tom bezmocní ako ja," povedala pacientka.

Na pomoc chorým a ich rodine fungujú rôzne centrá pomoci. V Národnom onkologickom ústave v Bratislave a Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach môžete navštíviť Klub pomoci pacientov, kde svoje plece ponúkajú ľudia, ktorí sami rakovinu porazili.

Liga proti rakovine vysiela svojich psychológov priamo ku lôžkam onkologických pacientov do nemocníc a vo svojich centrách ponúka bezplatnú odbornú pomoc.

Súvisiace články