Polojasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Najvražednejšie bytosti zverejnil na svojom blogu Bill Gates (58)
Zdielať na

Najvražednejšie bytosti zverejnil na svojom blogu Bill Gates (58)

BRATISLAVA / A teraz trochu morbídna otázka: Viete, ktorý živočích zabije každý rok najviac ľudí? Ak myslíte na veľké zubaté beštie, ktoré nás roztrhajú, mýlite sa. Najviac nás ohrozuje tvor, ktorého dokážeme zabiť jedným prstom.

Ani hrochy či krokodíly

Tipnite si, ktoré zviera predstavuje pre človeka najväčšie smrteľné nebezpečenstvo... Poradíme vám, nemá veľké pazúry ani zuby. Zvieratá, ktorých sa možno najviac bojíte, sú na úplnom chvoste tabuľky smrti.

Žraloky či vlky zabijú ročne okolo 10 ľudí, levy a slony zhruba stovku. Hrochy a krokodíly zabíjajú viac, no prvú časť tabuľky aj tak vedú parazity - hlísty a pásomnice. Pozrite si tabuľku:

živočíchpočet úmrtí ročne
žralok10
vlk10
lev100
slon100
hroch500
krokodíl1 000
pásomnice2 000
hlísty2 500
sladkovodný slimák (schistosomiáza)10 000
chrobák (Chagasova choroba)10 000
tse-tse mucha10 000
pes (besnota)25 000
had50 000
človek475 000
komáre725 000

Pes zabije 25 000 ľudí

Tabuľku najvražednejších bytostí zverejnil na svojom blogu Bill Gates, softvérový magnát a v rámci charity bojovník proti chorobám. Najlepší priateľ človeka, pes, prenášaním besnoty zabije zhruba 25 tisíc ľudí ročne. Choroby prenášajú aj ďalšie živočíchy, napríklad niektoré sladkovodné slimáky.

"Tá larva penetruje človeka cez pokožku, dostane sa do krvných dráh. Skončí v cievach buď čreva alebo mečové mechúry," informuje odborník na parazity Nasir Jalili.

Komáre zabili viac, ako vojny

Mucha tse-tse prenáša Tripanosómy, ktoré spôsobujú spavú chorobu. "Človek sa dostane do delíria, do kómy a nemôže prijímať potravu, bez liečby skončí fatálne," tvrdí Jalili.

"Komáre doposiaľ zabili viacej ľudí ako všetky vojny dohromady," dodáva odborník. Iba malária zabije ročne okolo pol milióna ľudí a ďalšie milióny pripraví choroba o prácu a živobytie.

Drobci, oproti ktorým je komár obor, nám šliapu na päty. Mikroskopické tvory, ktoré nás napádajú, sú totiž stále odolnejšie voči našim liekom. "Svetová správa SZO pojednáva o antimikrobiálnej rezistencii, ktorá globálne vo svete narastá a neobchádza ani Slovensko. Hovoríme o náraste rezistencie na baktérie, vírusy a iné mikróby, napríklad prvoky, na ktoré sa používajú antimikrobiálne látky," dodáva zástupkyňa svetovej zdravotníckej organizácie WHO na Slovensku Darina Sedláková.

Súvisiace články