Deň matiek: Darkyne života oslavujú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA
BRATISLAVA / Deň matiek má svoj pôvod už v starovekom Grécku, kde sa matky tešili veľkej úcte. Boli vnímané predovšetkým ako nositeľky a darkyne nového života, ale tiež ako vychovávateľky detí.
Bez nároku na voľno
Matky ľudia uctievali aj v Rímskej ríši. Opätovná úcta k matkám verejne vzdávaná sa datuje zroku 1644, keď v Anglicku počas vlády kráľa Karola I. zaviedli slávenie sviatku Mothering Sunday.
V tom čase sa pracovalo u pánov od rána do večera bez možnosti voľna. Jedine štvrtá nedeľa počas pôstu bola príležitosťou navštíviť rodičov a doniesť darčeky súrodencom. Tejto nedeli sa začalo hovoriť Nedeľa matiek.
Druhá nedeľa
Celosvetovo sa Deň matiek slávi od roku 1907 na podnet Ann Jarvisovej z Philadelphie, ktorá si sviatkom chcela uctiť svoju mamu. Americký prezident Woodrov Wilson v roku 1914 podpísal rezolúciu, ktorou ustanovil sviatok Deň matiek na druhú nedeľu v máji a tento deň vyhlásil za celoamerický národný sviatok. Z USA sa Deň matiek rozšíril do celej Európy.
Tradícia osláv bola aj počas Slovenského štátu a po II. svetovej vojne sa sviatok nahradil MDŽ. Po roku 1989 nastalo oživenie sviatku Dňa matiek nielen v súkromnej sfére. Zapájajú sa doň škôlky, školy, obce i mestá či materské centrá.