Raz s dokladom, inokedy bez neho. Nie je tovar ako tovar
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Dve podlahy, ktoré vyzerajú na prvý pohľad úplne rovnako, sú rozlíšené zákonom. Ten určuje pre ich predajcov úplne rozdielne podmienky.
"V rámci jednej remeselníckej vetvy sú veľké rozdiely medzi firmami. Veľa spoločností sa na na to sťažovalo," konštatuje Peter Pörsök.
Takmer to isté
Materiál, kvalita, farba, lesk možno i výrobca sú rovnakí a predsa to nie je to isté.
V obchode zakúpený tovar ešte v škatuliach vám predajca odovzdá spolu s pokladničným blokom z registračnej pokladne. Ak si podlahu zakúpite aj s pokládkou, blok dostať nemusíte. Z tovaru sa totiž stáva materiál, ktorý používajú remeselníci.
"Remeselník vystaví faktúru, kde zaúčtuje celkovú sumu," ozrejmuje prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
Dvojitý meter
Pri rovnakom obchode tak ide o dvojitý meter, ktorý niektorí podnikatelia považujú za neférový.
Môže sa totiž objaviť osoba, ktorá predáva prácu a materiál bez faktúr. Ceny tak dokáže znížiť o minimálne dvadsať percent.
Poctiví podnikatelia sa pre špekulantov dostávajú do finančných problémov. Slováci totiž stále radi nakupujú bez bloku. "Veľa firiem sa už na to sťažovalo," dodal Pörsök.
Úloha spotrebiteľa
"Ministerstvo financií sťažnosti neeviduje, ale je dôležité povedať, že spotrebiteľ si vždy má vyžiadať doklad," ozrejmuje hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.
"Doklad alebo faktúru si spotrebiteľ musí žiadať aj kvôli budúcej reklamácii," dodáva Sirotka.