Ako správne uložiť guľaté predmety v priestore? Takto!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V časoch, keď bolo delo najvyspelejšou zbraňou armád a delové gule sa vyrábali vo veľkom, vznikol problém, ako ich uskladniť pokope čo najviac a pritom čo najstabilnejšie.
Už v roku 1611 matematik Johannes Kepler prišiel na to, že najmenej voľného priestoru zostane pri ukladaní guľatých predmetov do ihlanu, respektíve pyramídy.
"Dá sa to usporiadať aj inak. Napríklad do štvorcovej mriežky alebo sa to dá aj náhodne nasypať. Nie je na prvý pohľad úplne očividné, prečo by práve uloženie do pyramídy by malo byť najlepšie možné," konštatuje matematik Michal Foríšek.
20 tisíc nerovníc
Matematici dvadsiateho storočia dokázali pomocou počítačov, že Kepler sa nemýlil.
"Preskúmali sústavu asi dvadsaťtisíc rôznych nerovníc a zistili, že žiadne lepšie riešenie pre vyplnenie priestoru neexistuje," dodáva Foríšek.
Počítače teda môžu skontrolovať nápady ľudí. "Len človek môže prísť s vlastným nápadom, ako niečo urobiť. Počítač, keď má veľa dôkazov a prípadov, bude pomocníkom, ktorý to skontroluje," uzavrel Foríšek.