Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Po stopách krvavej grófky. Báthoryčku poznajú aj v CNN
Zdielať na

Po stopách krvavej grófky. Báthoryčku poznajú aj v CNN

ČACHTICE/WASHINGTON / Pred štyristo rokmi zomrela Alžbeta Báthoryová, známa čachtická pani, ktorá má podľa legendy na svedomí stovky životov mladých dievčat. Jej príbeh i hrad v Čachticiach, zaujal aj reportéra CNN.

Ruina niekoľko storočí starého hradu týčiaceho sa nad slovenskou dedinkou Čachtice, by pokojne mohla hrať hlavnú úlohu v hororovom filme. Takto vidia Američania legendami opradený Čachtický hrad. 

21. augusta, pred štyristo rokmi bol horor realitou. Život najväčšej vrahyne žien sa chýlil ku koncu, píše CNN

Nejde ale o výročie, ktoré by Čachtičania oslavovali. Mnohí sú však príbehom uhorskej šľachtičnej fascinovaní.

Rovnako tak aj reportér CNN. Ten do dedinky v trenčianskom kraji zašiel spoločne s priateľom Martinom a sprievodcami z miestnej turistickej informačnej kancelárie Ivanom Králikom a Petrom Pastierom.

Spoločne sa vybrali do Čachtíc, ležiacich tridsať kilometrov od Trenčína, aby sa vrátili do dôb krvavej grófky.

Tento strašidelný názov dostala, pretože sa podľa legendy kúpala v krvi svojich obetí. Verila, že vďaka krvi pannien zostane navždy mladá. Spoločne so svojimi troma služobníkmi mala na smrť umučiť od sto do 650 dievčat. 

ISIFA

Jej príbeh sa stal predlohou k mnohým filmom či knihám. Mnohí dokonca tvrdia, že práve ona inšpirovala Brama Stokera pri písaní známeho románu Drakula.

Nezvestné dievčatá

Grófka dokázateľne páchala ohavné činy celé štvrťstoročie. Po odhalení bola odsúdená na doživotný pobyt na Čachtickom hrade, ktorý nemohla za nijakých okolností opustiť.

Alžbeta Báthoryová zomrela v domácom väzení na čachtickom hrade 21. augusta 1614. Jej osud priblížil po svojom slovenský režisér Juraj Jakubisko vo filme Báthory, ktorý mal premiéru v roku 2008. Pozrite si video:

Kaštieľ zrekonštruovali

"Čachtice sú dnes obcou s veľkými domami, vysokými živými plotmi, satelitmi a luxusnými autami na cestách," opisuje dedinku americký reportér. "Mohli by sme byť kdekoľvek v strednej Európe, tu nás však prekvapí veľká drevená socha Alžbety Báthoryovej na námestí," pokračuje.  

Báthoryčke po stopách, pozrite si reportáž z Čachtíc:

"Značka nás upozorňuje na hrad, ktorý sa nachádza 2,5 kilometra od hotela, uprostred zalesnenej prírodnej rezervácie," opisuje cestu ku kaštieľu reportér. Podľa jeho slov ide o príjemnú, asi štyridsaťminútovú vychádzku popod dubmi, bukmi, gaštanmi, cez moruše a kríky lesných jahôd. 

"Ide síce o ruiny, ale s modrou oblohou vyzerá na fotografiách majestátne," hovorí. Znovu ho otvorili tento rok v júni po dvojročnej rekonštrukcii.

Strašidelnú atmosféru však nestratil. "Mal som zimomriavky, keď som uvidel niečo, čo vyzeralo ako pozostatok zamurovaného okna," dodal reportér.

Pocit hanby

"Stará generácia sa za Alžbetu Báthoryovú hanbí. Socha grófky na námestí vyvolala vlnu protestov," povedal reportérovi CNN osemnásťročný hradný sprievodca. "Mladá generácia nevidí minulosť až tak negatívne. Vieme, že zabíjala dievčatá, ale nie je to pre nás dôležité," hovorí.

Nikto nevie, kde presne sa nachádza hrob obávanej Báthoryčky. Údajne bolo jej telo prevezené do Nagyecsed v dnešnom Maďarsku.

Súvisiace články