Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Ugandskí muži sa sťažujú na veľkosť prezervatívov
Zdielať na

Ugandskí muži sa sťažujú na veľkosť prezervatívov

KAMPALA / Kondómy, ktoré sú dostupné v Ugande, sú pre mnohých miestnych mužov príliš malé. To môže predstavovať vážny problém pre úspešný boj proti šíreniu AIDS v krajine. Podľa agentúry AFP na to dnes upozornili miestni poslanci, ktorí sa vrátili zo štúdijnej cesty vo vybraných regiónoch.

Delegácia poslancov obdržala v oblastiach postihnutých epidémiou vírusu HIV a nadväzujúcu chorobu AIDS veľa sťažností na jednotnú veľkosť prezervatívov.

V niektorých regiónoch "existujú dôkazy o tom, že ľudia majú väčšie pohlavné orgány a preto by sa mala zvážiť dodávka väčších kondómov."

Muži nechcú používať kondómy

Člen parlamentnej komisie Tom Aza naplno zdôvodnil v uagndskej televízii NTV nechuť mužov ich používať. "Keď idú do akcie, počas sexuálnej činnosti, tak to samozrejme pod tlakom exploduje," prehlásil.

Jeho poslanecký kolega Merard Bitetkyerezo zase uviedol, že niektorí mladí muži sa sťažujú, že sú kondómy príliš krátke a že sa do nich pri sebemenšej vôli nedokážu dostať.

Poslankyňa Sarah Netalisileová vyjadrila v tejto súvislosti obavy, že problém veľkosti vystavuje miestnych mladých chlapcov a dievčatá hrozbe nakazenia AIDS aj napriek tomu, že sa po osvete o bezpečný styk poctivo snažia.

Ohľad na regionálne odlišnosti

Členovia parlamentu sú odhodlaní vyzvať výrobcov a distribútorov kondómov, aby brali ohľad na regionálne odlišnosti a a zaistili prísun použiteľného tovaru.

Že je odlišný prístup ohľadne velikosti daných orgánov nutný, ukázala už napríklad štúdia z roku 2006 v Indii. Tam sa zistilo, že naopak šesťdesiat percent Indov má penis kratší o 2,4 centimetrov oproti medzinárodnému štandardnu medzinárodných značiek kondómov. Tridsať percent miestnych mužov sa dokonca musia potýkať s hrozivou medzerou až päť centimetrov.

Rozsiahla osveta

Vďaka rozsiahlej osvetovej kampani v Ugande klesol počet ľudí nakazených vírom HIV z osemnástich percent v roku 1992 na 6,4 percent v roku 2005. Krajina sa tým stala jednou z naujúspešnejších v boji proti chorobe.

V roku 2011 ale ich pomer opäť vzrástol na 7,3 percenta. Podľa oficiálnych údajov umiera na AIDS ročne v Ugande okolo osemdesiat tisíc ľudí.

S AIDS bojuje aj Keňa

AIDS decimuje populáciu aj africkej Keni. Ľudí žijúcich v chudobných štvrtiach hlavného mesta Nairobi sú milióny. Osemdesiat percent z nich má smrteľnú chorobu AIDS, polovica maláriu.

Takmer tretina trpí podvýživou. A Slovensko sa snaží pomáhať. "Máme dvadsať projektov za 3 milióny eur," hovorí Michal Mlynár, veľvyslanec v Keni. V Nairobi nakrúcal reportér TV JOJ Martin Krpač, pozrite si priloženú reportáž.

VIAC SA DOZVIETE TU: NA VLASTNEJ KOŽI. Toto je AIDS postihnutá Keňa

Súvisiace články