Mladí, ktorí študovali v zahraničí, majú vyhraté
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA/ilustračné
BRUSEL / Tí, ktorí absolvovali časť štúdia či stáž v zahraničí, majú väčšiu šancu vyhnúť sa dlhodobej nezamestnanosti a skôr sa uplatnia na trhu práce. Vyplýva to zo štúdie, ktorú predstavila Európska komisia.
Výsledky štúdie o európskom výmennom programe Erasmus v pondelok v Bruseli predstavila eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliou.
Štúdiu vypracovali nezávislí odborníci a podľa Európskej komisie je najväčšou svojho druhu. Na jej vypracovanie sa použili názory takmer 80 tisíc respondentov, vrátane študentov i firiem. "Zamestnávatelia aj bývalí študenti sa zhodujú, že účasť v programe Erasmus je na pracovnom trhu výhodou," vyhlásila európska komisárka.
V porovnaní s tými, ktorí zahraničnú skúsenosť nemajú, sú mladí ľudia po absolvovaní stáže či štúdia v zahraničí ohrození dlhodobou nezamestnanosťou dvakrát menej. Päť rokov po ukončení štúdia je ich nezamestnanosť o 23 percent nižšia.
Zrelší i sebavedomejší
Vassiliou si myslí, že študenti sa zo zahraničia vracajú nielen sebavedomejší, tolerantnejší k iným kultúram, ale sú aj schopnejší riešiť problémy rýchlejšie, lepšie sa vyrovnávať s novými situáciami a majú lepšie organizačné schopnosti.
"Toto sú osobnostné znaky, ktorých si zamestnávatelia vysoko cenia," zdôraznila komisárka. Dodala, že sa takto vyjadrilo až deväť z desiatich zamestnávateľov.
Okrem toho, viac ako tretina stážistov dostane pracovnú príležitosť v spoločnosti, v ktorej stážovala.
Desatina absolventov Erasmu začala podľa štúdie podnikať a viac ako tri štvrtiny z nich to plánujú či o tom aspoň rozmýšľajú. Môžu tiež očakávať rýchlejší kariérny postup, pretože zamestnancom s medzinárodnou skúsenosťou zverujú väčšie profesijné zodpovednosti až 64 percent zamestnávateľov.
Chcú žiť v zahraničí
Štúdia tiež uvádza, že štyridsať percent účastníkov programu sa presťahovalo do inej krajiny, alebo tam pracuje, čo je dvojnásobný počet proti tým, ktorí študovali len v svojej domovine. Možnosť života v zahraničí pripúšťa až 93 percent absolventov programov oproti 73 percentám z tých, ktorí študovali doma.
Štúdium v zahraničí rovnako zvyšuje pravdepodobnosť naviazania medzinárodného vzťahu. Tretina bývalých študentov programu momentálne žije s partnerom z inej krajiny a 27 percent účastníkov sa s dotyčným zoznámilo priamo počas štúdia či stáži v zahraničí. Komisia dokonca uvádza, že z takýchto partnerstiev sa narodilo odhadom až jeden milión detí.
Milióny spokojných absolventov
Európsky študentský výmenný program Erasmus, momentálne Erasmus+, existuje už od roku 1987. Do roku 2020 by mal dať príležitosť na pobyt v zahraničí až štyrom miliónom ľudí, z toho sú dva milióny vysokoškolských študentov a tristotisíc vysokoškolských pedagógov.
Okrem toho by malo byť z programu financovaných 135 tisíc výmien študentov a zamestnancov s neeurópskymi partnerskými krajinami.