Americkí vedci pokorili rekord v dĺžke pobytu pod vodou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Viac než 73 dní vydržali v ocelovej bunke ponorení sedem metrov pod vodou dvaja americkí biológovia. O štyri dni tak pokorili svetový rekord v dĺžke pobytu pod vodnou hladinou.
Bruce Cantrell a Jessica Fain strávili viac než dva mesiace v kontejnéri s výmerou 28 metrov štvorcových pod morskou hladinou pri ostrove Key Largo v štáte Florida. Píše o tom portál CBSlocal.com.
Prednášky
"Akvanauti", ako ich prezývajú americké médiá, sa nechali ponoriť 3. októbra a na povrch sa vrátili po 73 dňoch, dvoch hodinách a 34 minútach. Na pokuse sa podieľalo viac než 40 ľudí a celá akcia sa pripravovala takmer 14 mesiacov.
Okrem pokorenia doterajšieho rekordu chceli šesťdesiattriročný Cantrell a dvadsaťpäťročná Fainová pomocou projektu nadchnúť americké deti pre vedu. Raz týždenne tak spod morskej hladiny prednášali na rôzne témy z oblasti biológie a so žiakmi komunikovali cez videochat.
Pozrite si časť jednej z nich:
Laboratórium
Povedali im okrem iného, že zatiaľ považuje za vylúčené, že by ľudia mohli v dohľadnej dobe žiť v podobných príbytkoch trvalo. Život pod vodou vraj znepríjemňuje podvodný tlak a ľuďom by údajne chýbal aj slnečný svit.
Po celej akcii sa Fain nechala počuť, že sa najviac teší na vianočné nákupy a Cantrellovi chýbali honosné raňajky. "Posledny týždeň som dokázal myslieť len na vajcia, salámu a slaninu," povedal.
Bunka z ocele, ktorú si teraz záujemcovia môžu za 675 dolárov za noc prenajať ako štýlové ubytovanie, kedysi slúžila ako laboratórium. Kyslíkom, elektrinou a pitnou vodou aj jedlom je zásobovaná z pevniny.