Už ma omrzela postava Mohameda, tvrdí karikaturista Charlie Hebdo Luz
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PARÍŽ / Populárny karikaturista francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo Rénald Luzier, ktorý bol v januári terčom krvavého útoku islamistov, oznámil, že už nebude kresliť kontroverzné karikatúry proroka Mohameda. Uviedol to v rozhovore pre kultúrny časopis Les Inrockuptibles.
"Už nebudem kresliť postavu Mohameda, už ma nezaujíma. Omrzela ma," povedal denníku karikaturista Rénald Luzier, prezývaný Luz. Práve zobrazovaním islamského proroka Mohameda v Charlie Hebdo poburoval moslimov na celom svete. Nakoniec 7. januára dvaja islamistickí radikáli postrieľali v redakcii týždenníka 12 ľudí.
Štyridsaťtriročný Luz útok prežil a bol autorom ďalšej kresby proroka, ktorá sa objavila na prvej stránke čísla, ktoré vyšlo týždeň po vraždení v redakcii. Zobrazil plačúceho moslimského proroka Mohameda s nápisom Je suis Charlie (Ja som Charlie) na titulnej strane. Táto krátka veta sa vtedy stala symbolom solidarity s obeťami útoku na začiatku januára.
Egyptský ústav pre výklad islamského práva potom varoval pred vydávaním podobných karikatúr. Podľa neho ide o provokáciu. "Tento čin je neoprávnenou provokáciou voči citom 1,5 miliardy moslimov na svete," upozornil inštitút, ktorý je spolu s univerzitou Al-Azhar najvýznamnejšou náboženskou inštitúciou v krajine. "Toto vydanie povedie k novej vlne nenávisti vo francúzskej a západnej spoločnosti," dodal v polovici januára ústav.
Boj za slobodu
Podobná kritika voči denníku prekvapivo tento týždeň zaznela aj zo strany skupiny spisovateľov v Spojených štátoch. Nesúhlasia s rozhodnutím Amerického centra PEN klubu udeliť satirickému časopisu Charlie Hebdo cenu za odvahu v boji za slobodu slova.
Podľa denníka The New York Times sa ocenenie Charlie Hebdo rozhodli galavečer bojkotovať napríklad kanadsko-srílanský prozaik a básnik Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovateľ a historik umenia Teju Cole či americká autorka Rachel Kushner.
Kushner svoj nesúhlas s cenou zdôvodnila kultúrnou netoleranciou magazínu. Podobne sa vyjadrili aj ostatní, niektorí zmienili aj neúctu karikatúr k moslimom.
Týždenník Charlie Hebdo dorazil po tragédií aj na Slovensko. Ľudia boli sklamaní. O prvé výtlačky týždenníka bol veľký záujem. Šancu získať ich mali iba tí, ktorí si ich rezervovali vopred.
Pozrite si video: