Osamelé ženy prišli na internetových zoznamkách o stovky miliónov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Obeťami internetových podvodov sa najčastejšie stávajú osamelí alebo nezadaní ľudia na rôznych zoznamkách. Informáciu zverejnila americká FBI.
Štúdiu online podvodov vypracovala organizácia Internet Crime Complaint Center (IC3), ktorá odhaduje finančné škody za rok 2014 až na 800 miliónov dolárov.
To je podľa NBC News špička ľadovca, pretože mnohé podvody dotknutí neohlásili. National White Collar Crime Center, ktoré pri projekte IC3 spolupracovalo s FBI tvrdí, že ľudia a firmy prišli v roku 2014 pre podvody o viac ako 3,5 miliardy dolárov.
V roku 2014 sa najčastejšími obeťami podvodu stali ľudia, ktorí na sieti hľadajú lásku.
Dobre nacvičené frázy
Podvodníci sa väčšinou vydávajú za členov armády a tvrdia, že hľadajú lásku online. Podvodníci sa zameriavajú viac na ženy ako mužov. Zatiaľ čo muži tvoria minimum, až 70 percent žien sa stalo obeťou podvodu.
"Zločinci vyhľadávali zoznamky, chaty a sociálne médiá. Dobre nacvičenými frázami sa snažili zaujať svoju obeť," cituje správu FBI portál nbcnews.
"Obete im naleteli a domnievali sa, že sú vo vzťahu s niekým, koho ešte ani nevideli," píše sa ďalej v správe.
Celkové straty na internetových podvodoch:
Osobné údaje
Podvodníci sú zbehlí v používaní sociálnych sietí. V roku 2014 sa viac ako 12 percent podvodov týkalo práve týchto komunikačných prostriedkov. Za posledných päť rokov ide o nárast o viac ako 400 percent.
"Vo väčšine prípadov obete uviedli "svojim partnerom" osobné údaje alebo ich podvodníci donútili kliknúť na nebezpečné stránky. Využili aj falošné "Like" a "Share", tie sú veľmi efektívne," píše sa v správe.
FBI Radí
FBI zverejnila niekoľko bodov, aby sa užívatelia internetu vyhli podvodom:
- nereagujte na nevyžiadané e-maily, telefónny hovor alebo poštu, ktoré žiadajú osobné údaje
- nevypĺňajte formuláre, ktoré žiadajú osobné údaje
- neklikajte na linky, vyhľadajte si oficiálnu stránku
- majte aspoň dve e-mailové adresy. Jednu pre ľudí, ktorých poznáte, druhú na všetky ostatné potreby
- kontrolujte svoje bankové výpisy, aby ste predišli problémom
- nikdy neposkytnite číslo kreditnej karty cez teledón
- neobchodujte s ľuďmi, ktorí majú len P.O. BOX
- neprijímajte balíky, ktoré ste si neobjednali
- ak vám niekto, koho ste v živote nevideli, povie že vás miluje, ale potrebuje na návštevu peniaze, nedajte mu ich
Myslíte si, že máte dostatočné silné heslo vo vašom počítači, e-maily či na iných stránkach, kde sa prihlasujete? Toto sú najčastejšie používané heslá u užívateľov: